Isırgan Otunun Öyle Bir Faydası Ortaya Çıktı ki!

Bağışıklık güçlendirici özelliği olan ve birden çok hastalığa iyi gelen mucizevi bitki ısırgan otunun bilinmeyen daha pek çok faydasını haberimizin detaylarında görebilirsiniz.

Isırgan Otunun Öyle Bir Faydası Ortaya Çıktı ki!

Bağışıklık güçlendirici, prostat büyümesin engelleyen, romatizmaya iyi gelen kan şekerini dengeleyici ve romatizma ağrılarına iyi gelen mucizevi bir bitkidir.Isırgan otunun yapraklarının yanı sıra tohumunun da sağlığa yararları saymakla bitmez. Çıplak elle ısırgan otuna dokunulduğunda kaşındırıcı ve yakıcı bir etki gösterebilir. Isırgan otu, faydaları saymakla bitmeyen bir bitkidir. Oldukça yararlı olduğu belirtilen ısırgan otu, dokunulduğunda cildi tahriş eder. Bu kötü özelliği görmezden gelirsek bu bitkinin pek çok faydası vardır. Isırgan otunun birtakım hastalıkların tedavisinde de yardımcı olduğu uzmanlarca söylenir. Isırgan otu, insanların iyileşme sürecini kısaltır. Isırgan otu sadece ülkemizde değil dünya çapında da çok tercih edilen bir bitkidir..

ISIRGAN OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Anemi tedavisi gören kişiler olumlu etkiler gözlenmektedir.

Adet dönemindeki gerginliğinizden kurtulmanızı sağlar. Kasık ağrısını azaltıcı etkisi vardır.

İdrar problemi yaşayan kişilerde çok faydalıdır.

Kanser tedavisinde etkin rol oynar.

Tansiyon ve kolesterol sorunlarına çözüm olarak günde bir fincan ısırgan çayı tavsiye edilir.

Vücuttaki ödemi atılmasında etkilidir.

Demir eksikliğine iyi gelir.

ISIRGAN ÇAYI NASIL YAPILIR?

HAZIRLANIŞI

Bir su bardağı dolusu kaynar suya bir tatlı kaşığı ısırgan otu yaprağı karıştırlıp demlenir. 5-10 dakika demleme sürecinden sonra süzülür. Günde 2 veya 4 bardak tarifteki demlenmiş çay aç karnına veya öğün aralarında şeker katılmadan içilir. Tatlandırmak için çaylarına biraz civanperçemi, kekik, papatya veya nane ilave edebilirler.Isırgan otunun gövede ve yapraklarından da yaralanabilirsiniz. Bir su bardağı sıcak suda bir tatlı kaşığı ince kıyılmış gövde ve yaprak bir süre bekletilir. Hafif ateşte kaynama derecesine kadar ısıtılırak dinlenmeye bırakılır. Hazırladığınız bu çay haftada bir kaç defa tüketilebilir. Mide rahatsızlığı, bahar yorgunluğu ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

TOHUM ÇAYI

Öğütülmüş bir tatlı kaşığı tohumu, bir su bardağı dolusu kaynar su ile haşlayın, 10 dakika demlendikten sonra süzün. Günde 3 bardak demlediğiniz çayı, yemeklerden yarım saat önce soğutmadan içebilirsiniz.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR