İshale Ne İyi Gelir? - İshal Olanlar Ne Yemelidir?

Karın ağrısı ve sürekli tuvalete gitme isteğiyle kendisini gösteren ishal, hayat kalitemizi düşüren bir sağlık problemidir. İshali ortadan kaldıracak birçok yöntem bulunur. Peki ishale ne iyi gelir? İshal nasıl geçer? Yanıtlar haberimizde...

İshale Ne İyi Gelir? - İshal Olanlar Ne Yemelidir?

İshale Ne İyi Gelir?

Karın ağrısı ve sürekli tuvalete gitme isteğiyle kendisini gösteren ishal, hayat kalitemizi düşüren bir sağlık problemidir. İshali ortadan kaldıracak birçok yöntem bulunur. Peki ishale ne iyi gelir? İshal nasıl geçer? İşte yanıtlar...

İshal vücudun dengesini bozan hatta iş ve sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyen bir sağlık sorunudur. İshalin tedavi sürecinde, hem ilaç hem de beslenme oldukça önemlidir.

KAYBEDİLEN SIVI GERİ ALINMALI

İshal durumunda öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken, ishale bağlı yaşanan sıvı kaybının vücuda geri alınmasıdır. İshal tanısı konmuş olan herkese, vücudun hızlı sıvı kaybını dengelemek için normalde verilmesi gerekenden daha fazla sıvı takviyesi yapılmalıdır. Her dışkılama sonrası kişi temiz ve ılık su tüketmelidir.

KOLAY KARIŞIM

Evde kolayca hazırlanacak sıvı karışım ile ishalden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Karışım için; 1 litre ılık su içerisine 1 yemek kaşığı toz şeker ve 1 tatlı kaşığı tuz karıştırılır. Bu karışım her dışkılamadan sonra yarım su bardağı olarak tüketilir.

İshal olan kişilerin tüketmesi gereken besinler:

- Kabuksuz elma,

- Havuç suyu veya taze havuç,

- Muz,

- Pirinç lapası,

- Pirinç çorbası veya pirinç suyu,

- Patates haşlama veya püresi,

- Yoğurt ve ayrandır.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR