Yapılan yeni çalışmalar, kadında ileri yaşlardaki üreme problemlerinin arkasında kromozomal bir bozukluk olabileceğini düşündürdü. Araştırmacılar, yaşlı kadınların yumurtalarında, kromozomları ayırarak yumurta içinde eşit olmayan bir şekilde ayrılmasına neden olan bir yapıdan söz ettiler.

Arjantin'de yapılan başka bir çalışmada da aynı sonuca varıldığına dikkat çeken uzmanlar, aspirinin kullanımına bağlı olarak pıhtılaşmayı önleyerek, gebelik şansının artırdığının gözlemlendiğini kaydetti.

Uzmanlar "Aynı zamanda tüp bebek uygulamalarında da veya tekrarlayan düşüğü olan kişilerde aspirin kullanımının çok önemli bir yeri vardır. Başarısız tüp bebek uygulaması olanlarda yumurtalık ve rahim zarının kanlanmasını artırarak bebeğin daha iyi tutulmasını yaptığı için tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında ve tekrarlayan düşükleri olan kişilerde düşük dozda aspirin kullanımı başarı şansını artıra bilmektedir.

Aspirin kullanırken bazı noktalarda dikkat etmek gerekiyor. Özellikle doktor kontrolünde kullanmak gerekiyor. Çünkü mide ülseri olan ve astım atağı olanlarda aspirin kullanımı biraz daha sakıncalı olabilir. Bundan dolayı doktor denetiminde kullanılması gerekiyor diye konuştu.

Yumurtalıkların da yaşının olduğunun unutulmaması gerekiyor. Bu yöntemle birlikte genç yumurtalarla yaşlı yumurtalar yer değiştirerek gebelik ihtimalinin daha da arttırılması beklenmektedir. Bu sayede cerrahi işlemlere daha za maruz kalmış olacaksınız.