Kadınlar genellikle ilerleyen yaşlarda anne olmanın zorluklarından ve imkansızlaştığından bahsetmektedirler. Oysaki bu durumun yaş almakla uzaktan yakından bir ilgisi bulunmamaktadır. Uzmanlar yaptıkları araştırmalara istinaden bu durumun yaşla bir alakası olmadığını ve kromozomların yapısının bu duruma büyük anlamda etkisi olduğunu kanıtlamışlardır. Uzmanlar ilerleyen yaşlarda çocuk sahibi olamayan kadınların da bu engelden dolayı isteklerine ulaşamadıklarını belirtti.
Araştırmalar sonucunda yaşlı olan kromozomları genç gibi çalıştırableceklerini belirten uzmanlar genç yumurtalarla yaşlı yumurtaların çekirdeğini değiştirip, genç durumda olan çekirdeklere ilave edebileceklerini belirttiler.

Bazı yumurtalıkların bu durumu kabullenemeyip bebeklerde düşüğe kadar kötü sonuçlara yol açtığını da gözlemleyen uzmanlar bu konu hakkında yumurtalıkların canlılığının devam etmesi halinde çocuklarda bazı hastalalıklara da yol açabileceğini belirttiler. Bu araştırmalar sonucunda gebe kalmak isteyen olgun ve yaş almış bayanların yumurtalıklarında bulunan yaşlı hücrelerin genç hücrelerle değiştirlmesi sonucunda gebeliğin mümkün olabileceğini açıklayan uzmanlar bu araştırmaların daha detaylı olarak devam etmesi halinde riskli durumların ve yan etkilerin de tamamen ortadan kalkmasının mümkün olabileceğini açıkladılar.