Özellikle kış aylarında çok sık grip ya da nezle oluruz. Bu tarz rahatsızlıklarda ilk olarak aklımıza ıhlamur çayı içmek gelir. Peki solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelen ıhlamurun diğer faydaları nedir? İşte detaylar...

Ihlamurun en çok bilinen faydaları; solunum yollarını rahatlatır, öksürüğü keser, vücut direncini arttırır, astım ve bronşit gibi hastalıklarla mücadele eder. Ihlamurun sağlık açısından en ilginç faydaları ise, bağışıklık sistemini iyileştirme,bazı kanser türlerini önlemeesi, vücudu sakinleştirip detoksifiye etmesi, anksiyeteyi, azaltması, tansiyonu düşürmesidir.

Ihlamurun diğer faydaları;

Kaygı bozukluğunu hafifletir

Ihlamur, zihinsel stres ve endişeyi azalttığı için kaygı bozukluğuna iyi gelir.

Kronik hastalıkları önler

Çoğu bitkisel ilaçta olduğu gibi, ıhlamurun antioksidan içeriği de en iyi özelliklerindendir. Kersetin ve kaempferol gibi antioksidan bileşikler, serbest radikal toparlayıcılar olarak, sisteminizden hücresel solunumun zararlı yan etkilerini ortadan kaldırarak, kronik rahatsızlıklara karşı korur.

Vücudu temizler

P-kumarik asit, ıhlamur ve ıhlamur çayında bulunabilen çok faydalı organik bileşiktir. Vücudun terlemesini sağlar ve bu da aşırı tuz, yağ, su ve yabancı maddeleri temizler.

Sindirimi Artırır

Rahatsız eden mide şişkinlikleri, kabızlık ve kramplara karşı, bir bardak ıhlamur çayı iyi gelir.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.