İftara azar azar yiyerek başlayalım, yemek sürecini uzatalım. İftar ile sahur arasında azar azar sıvı alın, midenizi doldurmayın. Bu saydıklarımı hem mide hastalığı olanlar hem de sağlıklı insanlar için geçerli.

Sıvı içecekle katı yiyecekleri bir arada almayın. Bizde katı bir şey yerken yanında sıvı bir şeyler içmek gibi bir alışkanlık var oysa bu yanlış. Katı bir şey yendiğinde mide onu parçalamak için bir asit salgılayacak eğer bu sırada sıvı bir şey alırsanız o asidi nötr hale getiriyorsunuz. Sindirim işlemini bozuyorsunuz.

Katı bir yiyecekle yemeğe başlandığında mide bunu asitle tolaranse edebiliyor. Sindirimin en önemli kısmı midedir. Midemiz herşeyi asitle karıştırarak bunun emilimini kolayca sağlayabilmektedir. Sonra bağırsaklara atar. Katı bir şey yediyseniz 1-1,5 saat sıvı bir şey içmeyin çünkü bu sürede katı şeylerin hazmedilmesine izin verin. Katı ile sıvı besinleri aynı anda almayın. Bu yanlış beslenme alışkanlığıdır. Sahur saatlerinizde ne yerseniz yeyin midemiz bu besinleri bir kaç saat içerisinde tekrar boşaltacağı için fazla yemek yemek gerekmez.