İdrar Yolu Enfeksiyonuna Birebir! Bu Bitkinin Faydalarına İnanamayacaksınız!

C vitamini, lif ve antioksidanlar açısından zengin olan kızılcık hangi hastalıkların şifası özelliğinde. Turna yemişi olarak da bilinen bu bitkinin insan vücuduna olan yararlarını sizler için derledik.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Birebir! Bu Bitkinin Faydalarına İnanamayacaksınız!

Turna yemişi yani kızılcık, yaşa bağlı oksidatif hasarın engellenmesi, kalpte ve diğer kronik hastalıklarda azalma ve idrar yolu (İYE) ve diğer enfeksiyonların engellenmesi dahil olmak üzere birçok sağlık faydası vardır. Aynı zamanda sindirim geliştirmeye destek olur ve menopoz sonrası sağlığı destekler. İşte turna yemişinin sağlığa faydaları…

İdrar Yolu Enfeksiyonları (İYE): Araştırmalar, kızılcıktaki (D-mannoz) olarak bilinen bir maddenin, bakterilerin idrar yolu duvarları boyunca hücrelere yapışmasını engelleyerek idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Ağız sağlığı: Kızılcık, 2015 çalışmasına göre Streptococcus mutanların (diş çürümelerine ve oyuklara katkı sağlayan bir oral bakteri) dişlere yapışmasını önlemeye destek olabilir. Aynı yıl yayınlanan bir başka araştırmada, yüzde 0.6 kızılcık içeren bir gargara, ağzınızdaki bakterileri kontrol altına almak için kullanılan standart bir gargara kadar etkili bulunmuştur.

Yan Etkileri: Yemek pişirmede kullandığımız miktarlarda bütün kızılcıkları pişirmek güvenli olabilir, fakat aşırı miktarda meyve suyu içmek midenin bozulmasına sebep olabilir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

 

 

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR