İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisine Birebir!

Keskin ve ekşimsi tadıyla kızılcık, yüksek besin maddesi ve antioksidan içeriği sayesinde oldukça sağlıklı bir besindir. Halk arasında "süper yiyecek" olarak da bilinir. Peki, kızılcığın faydaları nelerdir? Detaylar haberimizde…

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisine Birebir!

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisine Birebir!

İnsan sağlığı açısından birçok faydası bulunan kızılcık hakkında merak edilenleri sizin için bir araya getirdik. İşte detaylar…

KIZILCIĞIN FAYDALARI NELERDİR

İDRAR YOLU ENFEKSİYONU TEDAVİSİNE BİREBİR!

Kızılcık suyu idrar yolunda meydana gelen enfeksiyonlara karşı oldukça etkidir. Bunun nedeni kızılcıkların kısaca PAC olarak adlandırılan bir antioksidanla yüklü olmasındandır. PAC’ler, bakterilerin idrar yolu duvarına yapışma özelliğini azaltır ve böylece idrar yollarında enfeksiyon oluşma şansını azaltır.

SİNDİRİMİ ARTIRIR

Lifler genel bağırsak sağlığı için önemlidir ve kızılcık da liflerle doludur. Sağlıklı bir sindirim sistemi için liflere ve düzenli bağırsak hareketlerini sürdürmeye ihtiyacımız vardır. Lif çokda daha uzun süre tok kalmanızı ve sağlıklı olmayan besinleri tüketmenizi engeller.

KÖTÜ KOLESTEROLÜ DÜŞÜREBİLİR

Düşük kalorili kızılcık suyunun düzenli olarak tüketilmesi, kolesterolün diğer bir bileşeni olan kötü kolesterol ve trigliseritleri azaltabilir. Fakat kızılcık suyu tüketeceğiniz zaman şekersiz ve doğal olduğundan emin olmalısınız.

ENFLAMASYONU AZALTIR

Enflamasyon, kalp hastalığı, otoimmün hastalık, kanser, diyabet ve daha fazlası olmak üzere birçok kronik durumun ana nedenidir. Neyse ki, kızılcık gibi antienflamatuvar yiyecekler, zengin antioksidan içeriği nedeniyle doğal olarak enflamasyonla mücadeleye yardımcı olabilir. Kızılcık gibi antioksidan bakımından zengin yiyecekleri tüketmek, serbest radikallerin etkisiyle savaşmak ve iltihabı azaltmak için etkili bir yoldur.

KANSER RİSKİNİ AZALTIR

Yapılan birtakım araştırmalar kızılcıkların göğüs, kolon, akciğer ve prostat kanseri hücrelerinin büyümesini önlemede yardımcı olabilecek kanser hücreleriyle mücadele eden maddeler içerdiğini göstermektedir.

KALP HASTALIĞI RİSKİNİ AZALTIR

Araştırmalar, kızılcık tüketmenin; kanın pıhtılaşmasını engelleme, kan basıncını düşürme ve iltihaplanmayı azaltma yeteneklerinden dolayı kalp sağlığına bir dizi yarar sağlayabileceğini göstermektedir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz