İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?

İdrar yolu enfeksiyonu yaşayan kişilerde idrar öncesi ve sonrası ortaya yanma hissi çıkar. Yanma hissi hafif olabilir ve ağrıyla birlikte görülebilir. İdrar yolu enfeksiyonu neden olur?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir? Neden Olur?

İdrar yolu enfeksiyonu yaşayan kişilerde idrar öncesi ve sonrası ortaya yanma hissi çıkar. Yanma hissi hafif olabilir ve ağrıyla birlikte görülebilir. İdrar yolu enfeksiyonu neden olur? İşte detaylar...

İdrar yolu Enfeksiyonu Nedir?

İdrar yolu enfeksiyonu genellikle (tüm idrar yolu enfeksiyonlarının yaklaşık %95'i), idrar yolundan mesaneye kadar ulaşan bakterilerin (çoğunlukla E.Coli bakterisi) neden olduğu bir enfeksiyondur. İdrar yolu enfeskyionu kadınlarda daha sık görülen ve tekrar eden bir sağlık problemidir. Bunun sebebi, kadınlarda idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanalın erkeklere göre daha kısa olmasıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

- İdrar yolu enfeksiyonu, cinsel organın bakterilere maruz kalması ve bu bakterilerin idrar yoluyla birlikte mesaneye ulaşmasıyla ortaya çıkar.

- Şeker hastalığı gibi bağışıklık sistemini baskılayarak, vücudun bakterilere karşı korunma sistemini zayıflatan bazı hastalıkların idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma ihtimalini arttırdığı bilinmektedir.

- Dışarıda kullanılan tuvaletler de idrar yolu enfeksiyonuna neden olmaktadır.

- Hastalık nedeniyle, kendi kendine idrar yapamayan ve bu nedenle sonda kullanan hastalarda idrar yolu enfeksiyonları normal kişilere oranla daha sık rastlanır.

- Cinsel olarak aktif kadın ve erkeklerin idrar yolu enfeksiyonu görülme oranı aktif olmayan kadın ve erkeklere oranla daha yüksektir.

İdrar yolu enfeksiyonunun belirtileri:

- Sık sık idrara çıkma

- İdrara çıktıktan hemen sonra bile tekrar idrara çıkma isteği

- İdrara çıktığınızda ağrılı yanma hissi

- Karnın alt kısmında şişlik, baskı ve rahatsızlık hissi

- Pelvik bölgede ya da bel bölgesinde ağrılar

- Bulanık idrar (bazı durumlarda kanlı idrar)

- Ağır kokulu idrarSon Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri