Horlamanın Daha Önce Hiç Duymadığınız Zararları!

Yapılan son araştırmalarda, horlamanın sağlığınıza birden fazla zararı bulunduğu ortaya çıktı. Bu zararlar hiç tahmin edemeyeceğiniz sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedirler. Gelin bu zararları birlikte inceleyelim...

Horlamanın Daha Önce Hiç Duymadığınız Zararları!

Artık horlama problemi yaşayan kişiler uzmanlara göre risk altında. Horlama davranışının sağlığınıza olan zararları çok fazla olmakla birlkte bu probleminiz çok farklı risklere sebep olmaktadır. Uyku durumundayken yüksek ses tonlarıyla değişik sesler çıkarılması horlama davranışı olarak adlandırılmaktadır. Horlama davranışı sıklıkla şişman, sigara kullanmakta olan, burun ve sinüs sorunları olan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Yapılan son araştırmalar ışığında horlamanın sağlığınıza birden fazla zararı bulunmaktadır.
  
HORLAMANIN VÜCUDUNUZA VERDİĞİ ZARARLAR

KALP KRİZİ RİSKİ OLMASI

Uyku durumundayken horlamak kalp ritminde değişimler ortaya çıkarır.Horlama süreniz 30 dakika ise bunun sonucunda beyne ulaşan oksijen dolanımında yavaşlama meydana gelebilmektedir. Uzun vadede horlama durumunun gerçekleştiğini düşünğrsek bu durum beraberinde kalp krizi riski en bilindik olmak üzere birden çok ölümcül sağlık problemine sebebiyet vermektedir. 
 
Aynı zamanda horlamanın damarlarda incelmeye sebep olduğu bilinmektedir. İncelen damarlar vücuttaki kan akışını yavaşlatır. Bunların sonucunda kalp vücudumuzun oksijen seviyesini yükseltebilmek amacıyla daha hızlı kan pompalamaya başlayacaktır.
 
Bu durum kalp krizi riskini de beraberinde getirmektedir. Yapılan araştırmalara göre yüksek ses tonuyla horlama davranışı bulunan kişilerde kalp krizi riskinin %34 oranında arttığını belirtmektedir.
 
DİYABET PROBLEMİ

Horlamanın başlamasıyla birlikte vucuttaki adrenalin üretimi artmaktadır. Zaman geçtikçe bu durum kan şekeri oranında yükselmelere sebep olarak sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Oksijenin kana yeterli derecede taşınamaması durumunda şeker karnınıza, kalçalarınıza ve vücudunuzun farklı yerlerine yapışması sonucunda diyabet hastalığını ortaya çıkarmaktadır.

KOLESTEROL YÜKSELMESİ

Horlamak,  hem yüksek kolesterole hem de uyku eksikliğine neden olarak damarlarınızın tıkanmasına sebep olmaktadır. Horlama probleminin hem bu problemi yaşayan kişinin hem de eşinin uykusunu yeterli derecede alamamasına sebebiyet verecektir.
 
BRONŞİT HASTALIĞI

Solunum sisteminde gerginliğe neden olan horlama rahatsızlığı sonucunda bütün organlarımız fazladan çalışırlar. Bunun sonucunda kaslar bütün hava akışını tutabilmek adına gerginleşmeye başlarlar. Sonuç olarak, nefes borusunu tıkar ve inflamasyona neden olarak kronik bronşit oluşturur.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri