Neden kilo aldığımız konusunda bazen fikir sahibi olamıyoruz. Kimi zaman sadece yediklerimizden kimi zaman da yemedğimiz halde bünyemizden kaynaklı kilo problemlerine maruz kalıyoruz. Kilo almamızı sağlayan alışkanlıklarımızdan da vazgeçerek bu duruma engel olabiliyoruz fakat kilo artışı öngöremediğimiz bazı sebeplerden de kaynaklanabiliyor. İşte o sebepleri sizler için sıraladık.

Market alışverişlerinin bilinçsizce yapılması hem kilo artışına sebep olacağı gibi bunun yanında tüm aldığımız besinleri bitirmek amacıyla bu besinlerin bilinçsizce tüketilmesine sebebiyet vermektedir. Özellikle izlediğimiz yiyecek reklamlarından etkilendiğimizde aynı yiyecekten satın alıp zararsız yapay besinler tüketmek zorunda kalırız. 

Gidilecek davetlerde yenilecekleri önceden planlamadığımızda da bilinçsiz yeme alışkanlıklarımız devam ettiğinden isteğimiz dışında kilo alabiliyoruz. Özellikle bu davetlerde ikram edilen her yiyeceğin yenmeye çalışılması bu kilo alma durumunu olumsuz yönde etkileyecektir. Bunun yanında da yemeklerin çiğnenmeden hızlı hızlı yenmeye çalışılması da kilo artış hızını arttırarak hızlı kilo almamıza sebep oluyor. Bunu önlemek için yediğimiz besinleri yavaşça çiğnemek ve midemizin öğütebileceği kıvama yavaş yavaş getirmekten geçiyor.