Hipoglisemi hastalarının sıklıkla uygulaması gereken diyet hakkında bilmeniz gerekenler şöyledir. Öncelikle hipoglisemi kandaki şekeri seviyesinin normalin altına düşmesi durmudur. Besin yoluyla aldığımız gıdaların bağırsakta çözümlenerek kanda glikoz olarak dolaşmaya başlar. Kişinin kendisinde hipogliseminin olup olmadığını tanı olarak öğrendikten sonra hipoglisemi diyeti yapabilir.

HİPOGLİSEMİ DİYETİ NEDİR? NASIL YAPILIR?

Hipoglisemi rahatsızlığı yaşayan kişilerin beslenme diyetlerinde dikkat etmeleri gereken belli başlı noktalar var. Bu kişilerin genel olarak dengeli bir beslenme düzeninize sahip olmaları ve diyetlerine uymaları hipoglisemi ataklarının engellenmesi adına büyük önem taşıyor. Hipoglisemi diyetinde dikkat edilmesi gereken ilk nokta 2-3 saat ara ile yemektir. 2-3 saat ara ile yemek yendiği zaman kan şekeri hızlıca düşmez. Tabii her öğünde yenilenler abartılmamalı, ara öğün olarak sağlıklı gıdalarla beslenilmelidir.

Hipoglisemi diyetinde mutlaka her öğünde karbonhidratın ve proteinin beraber tüketilmesi gerekir. Meyve yenildiği zaman da protein içerikli gıdalarla ve kompleks karbonhidratlarla desteklenmelidir. Basit şeker içeren bal, reçel, pekmez gibi yiyeceklerden uzak durmak çok önemlidir. Tatlı yenmek istendiği zaman sütlü tatlı yenilmeli ve şeker ile değil tatlandırıcı ile yapılan sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

Meyve suyu hipoglisemi diyeti için iyi bir seçenek değildir, meyve suyu yerine meyvenin kendisi yenilmeli ve yanına protein eklenmelidir. Beyaz un içeren gıdalar ve alkollü içecekler de hipoglisemi diyetinde uzak durulması gereken besinler arasındadır. Hipoglisemi diyetinin başlıca önem verilmesi gereken unsurlarından bir tanesi de diyet programının yanında egzersiz programlarının da eksik edilmemesi olmaktadır. Diyet listesi uygulanırken yanında egzersiz planının da yapılması kişinin daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.