Hipertansiyon Hastalarına 'Dans Edin' Önerisi

Uzmanlar, halk arasında yüksek tansiyon olarak bilinen hipertansiyondan korunmak için kişinin stresten uzak durmasını ve dans etmesini öneriyor. Konuya ilişkin detaylara haberimizin içeriğinden ulaşabilirsiniz...

Hipertansiyon Hastalarına 'Dans Edin' Önerisi

Hipertansiyon Hastalarına 'Dans Edin' Önerisi

ABD'deki Teksas Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji ve Hipertansiyon Bölüm Şefi Prof. Dr. Meryem Tuncel, çok ağır hipertansiyon hastalarını dahi tedavi ettiklerini aktardı.

Yüksek tansiyon hastalığının, dünyada ve Türkiye'de çok yaygın görülen bir sağlık sorunu olduğunu belirten Tuncel, ‘Yüksek tansiyon tedavinizde hayat tarzınız önemli. Ağırlık kaldırma, koşma gibi olmamak şartıyla spor öneriyorum. Yürümeyi öneriyorum. Günde 30-45 dakika arasında orta hızda bir yürüme ve yürürken de nefesinizi daralmadan konuşabilmeniz çok önemli. Kilo tüm hastalıklar için risk. Kiloya da dikkat’ diye konuştu.

Tuncel, hastalara tuz tüketiminde kısıtlamaya gidilmesi ve bitkisel ürünlerle beslenmeleri tavsiyesinde bulunarak ‘Hiç et yemeyin de diyemem çünkü et yememek size stres veriyorsa arada bir yiyin ama sebze ağırlıklı beslenmekte fayda var. Sebzeyi de çok fazla pişirmemeyi öneriyorum. Ben sebzeleri ya salatada ya da buharda tuz eklenmeden az pişmiş olarak tüketilmesini faydalı buluyorum’ şeklinde konuştu

HİPERTANSİYONU ENGELLEMEK İÇİN ‘DANS EDİN’

Stresin yüksek tansiyonu etkilediğini belirten Tuncel, hastaların stresin azalmasını sağlayacakları faaliyetlere ağırlık vermesi gerektiğini vurguladı.

Yüksek tansiyon hastası olan kişilere, hem spor yapmaları hem de psikolojilerinin düzelmesi açısından en iyi uğraş olarak dans etmelerini önerdiğini aktaran Tuncel, konuşmasına şu şekilde devam etti:

‘Yüksek tansiyonda stres çok önemli. Dans edince insan aynı zamanda neşeli müziğin de etkisiyle mutlu oluyor. Bu işler beyinden yönlendiriliyor. Beyni rahatlatmak, mutlu etmek için müzik ve dans çok önemli. Dans öyle bir spor ki hem mutlu oluyorsunuz hem de tek başınıza yapabileceğiniz bir spor. Bir hareketli türkü koyup kendi kendinize dans edebilirsiniz, kendi kendinize halay da çekebilirsiniz. Kendi başınıza bir partnere ihtiyaç olmadan bunu yapabilirsiniz. Koyun müziğinizi, kendi başınıza evinizde dans edin, halay çekin. 'Mardin kapı şen olur' diye koyup oynayın.’

HİPERTANSİYON KRONİK Mİ?

Yüksek tansiyon olarak da bilinen hipertansiyon, kan basıncının sürekli olarak yükselmesine denir. Normal değer olarak kabuş edilen 120/80 kan basıncının her ikisinin vey yalnız birinin 140/90 değerlerinde olması hipertansiyon olduğunu gösterir.

Ciddi bir komplikasyonlara neden olan hipertansiyon, kronik bir hastalıktır. Kalp ve damar sağlığının bozulmasına yol açar. Hipertansiyon özellikle kalp, damar, böbrek, beyin ve gözlerin olumsuz etkilenmesine neden olur. Hipertansiyon tedavi eidlmediği taktir de ölümle sonuçlanır.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR