Geçici olarak yapılan hint kınaları özellikle yaz sıcağında sağlığımız için büyük bir tehlike olarak ortaya çıkıyor. Geçici dövmeler yaz aylarında özellikle tatil yerlerinde ve müzik festivallerinde çokça tercih ediliyor. Uzmanlar çok tehlikeli olabileceği konusunda uyarıyor. Çünkü siyah kınada doğal kına kullanılmıyor. İçeriğindeki zararlı maddeler sağlığınızı tehdit ediyor.

Saç boyalarında kullanılan parafenilendiaminin kullanımı yasak değil ancak kontrollü bir şekilde kullanılıyor. Ancak siyah kınada yüksek seviyede kullanıldığı için cilde uygulandığında kimyasal yanık veya alerjik reaksiyon meydana gelebiliyor. Bu zararları saç boyasının içerisindeki zararlı maddeler kadar sağlıksızdır.

Üstelik ciltte oluşan kimyasal yanıklar hayatınız boyunca kalabilir. Daha da kötüsü alerjik reaksiyon meydana gelmesi halinde hayati risk ortaya çıkabilir. Cilde faydalı olan gerçek kınanın rengi kırmızı, turuncu veya kahverengi olur. Cilde uygulanan hint kınaları cildinize renk verdikleri için ve deri altına işlediklerinden dolayı derimizin sağlığını bozmakla kalmaz deri üzerinde bazı bozukluklara da sebep olur. Hint kınasının verdiği bu zararlara engel olabilmek için ise bu ürünü alırken içeriğinin temiz olmasına dikkat edilmelidir.