Hıçkırık Tehlikeli midir? Nasıl Geçer?

Ansızın ortaya çıkan hıçkırık çoğu zaman ciddi bir rahatsızlık olarak görülmez. Peki hıçkırık tehlikeli midir? Hıçkırık nasıl geçer?

Hıçkırık Tehlikeli midir? Nasıl Geçer?

Ansızın ortaya çıkan hıçkırık çoğu zaman ciddi bir rahatsızlık olarak görülmez. Peki hıçkırık tehlikeli midir? Hıçkırık nasıl geçer?  İşte detaylar...

Ciddi Sağlık Sorunlarının Belirtisi Olabilir

Genellikle ciddi bir sağlık sorunu olarak görülmeyen hıçkırık, eğer uzun sürüyorsa beyin ve kalp sağlığıyla ilgili problemlerin habercisi olabilmektedir. Uzun süren (inatçı) hıçkırık kilo kaybı ve yutkunma güçlüğü gibi belirtilerle birlikte yemek borusu kanseri belirtisi olabilir.

Hıçkırık Nedir?

Hıçkırık, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran, diyafram adı verilen kasın istem dışı kasılmasıyla ve ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin aniden kapanmasıyla oluşur. Bu durumda hıçkırık dediğimiz durum görülür. Hıçkırık en basit tanımıyla, diafragmayı etkileyen sinirin uyarılmasıyla ortaya çıkar.

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırığın bitmesi için karbondioksitin artması gerekmektedir. Uzm. Dr. Şükrü Daloğlu, "Kese kâğıdına soluyarak karbondioksiti alırız, bu şekilde hıçkırığı azaltabiliriz. Kendi halimizde yapılabilecek tek yöntem budur. Çok fazla ve inatçı bir hıçkırığa yakalanılması durumundaysa hekime başvurulmalıdır. Biz, devamlı ve geçmeyen hıçkırıklarda birkaç farklı ilaç vererek, bunu geçiriyoruz. Yapılan bazı bilindik yöntemleri önermiyoruz." dedi ve ekledi: "Örneğin; Hıçkırıkta nefes tutmak, soğuk su içmek, ıkınmak, korkmak, dış kulak yolunu tıkamak ve limon içmek yanlış yöntemlerdir ve daha farklı hastalıklara yol açabilir."

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

İLİşKİLİ HABERLER

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri