Her Baş Dönmesi Vertigo mudur? Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Yorgunluk, halsizlik, baygınlık gibi belirtiler gösteren vertigo, dikkate alınmadığı takdirde hayat kalitesini büyük ölçüde etkileyebiliyor. Peki her baş dönmesi vertigo alameti midir? Vertigo belirtileri nelerdir?

Her Baş Dönmesi Vertigo mudur? Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Her Baş Dönmesi Vertigo mudur? Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Vertigo tanısı çoğunlukla muayene ile saptanır. Hastanın durumuna göre şikayetlerin nasıl başladığı, ne kadar sürdüğü, eşlik eden ek belirtiler ve kronik bir hastalığı olup olmadığı ilaç kullanım öyküsüyle beraber istenecek tetkikler, tanı hakkında büyük önemde yardımcı olur.

VERTİGO NASIL BELLİ OLUR? 

Baş dönmesinin süresine bakıldığında; birkaç saniye veya dakika içinde geçen baş dönmesi genellikle pozisyonel vertigoda (benign paroksismal pozisyonel) görülebilmektedir. Günler boyu süren baş dönmesine bulantı ve kusmanın da eşlik ettiği daha gürültülü tabloda ise denge sinirinin iltihabı aklımıza gelir. Başta sersemlik, göz kararması ve bayılma ataklarında nörolojik ve kardiyolojik hastalıklardan şüphe duyulmaktadır.

BEYİN YA DA KULAK PROBLEMLERİ  

Kulak problemlerine bağlı vertigolara “periferik”, beyin hastalıklarına bağlı vertigolara ise “santral vertigo” ismi verilmektedir. Kulak hastalıklarına bağlı olarak baş dönmesi beraberinde kulak çınlaması, işitme azlığı, kulakta basınç hissi, bulantı, kusma, kulak akıntısı ve gözlerde anormal hareketler ile kendini göstermektedir. Nörolojik hastalıklara bağlı baş dönmelerinde ise baş ağrısı, yutma bozukluğu, vücutta uyuşmalar, felçler, göz hareketlerinde anormallikler görülebilir. Baş dönmesi ile bulunabilecek diğer şikayetler çok değişken halde olabilir. Fakat birçok hastada sadece baş dönmesi oluşur. Bilinç durumunda değişiklikler beyindeki denge merkezi ile ilgili ya da psikojenik kaynaklı bozukluklarda görülür. Beyin ve beyin sapı kanamalarında da bilinç kaybına fazlaca rastlanır.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri