Havucun Sağlığımıza Mucizevi Etkileri

Havucun sağlığımıza çok sayıda faydası olduğu biliniyor. Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, A vitamini kaynağı olan havucun faydalarını bizlerle paylaştı.

Havucun Sağlığımıza Mucizevi Etkileri

Havucun sağlığımıza çok sayıda faydası olduğu biliniyor. Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, A vitamini kaynağı olan havucun faydalarını bizlerle paylaştı. İşte detaylar...

Günlük A Vitamini İhtiyacının Yüzde 210'unu Karşılar

Göz sağlığı için havuç tüketilmesinin önemli olduğunu söyleyen Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı Yıldırım, "1 orta boy havuç ya da 1/2 bardak doğranmış havuç 1 porsiyon olup, 30 kaloridir, 6 gram karbonhidrat, 3 gram şeker ve 1 gram protein içerir. Mükemmel bir A vitamini kaynağıdır, 1 porsiyon havuç günlük ihtiyacının yüzde 210'unu karşılar." dedi.

Kanser Riskini Azaltır

Yapılan çalışmalar sonucunda havucun akciğer, meme, prostat ve kolon kanseri riskini azalttığı ortaya çıkmıştır. Havuç içerdiği falcarinol ve falcarindiol ile antikanser özelliktedir. Falcarinol köklerini mantar hastalıklarından korumak için havuç tarafından üretilen doğal bir ilaçtır. Yapılan bir çalışma havuç tüketen farelerde 1/3 oranında kanser riskinin azaldığı görülmüştür. Sigara içen bireylerde yapılan bir çalışmada ise havuç tüketmeyen bireylerin, haftada 1 ve üzerinde havuç tüketenlerle karşılaştırıldıklarında akciğer kanserine yakalanma riskinin 3 kat daha fazla olduğu saptanmıştır.

Yaşlanmayı Geciktirir

Yüksek oranda beta karoten içeriği ile hücre hasarına karşı bir antioksidan görevi gören havuç, hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatır. A vitamini ve antioksidanlar güneş hasarına karşı cildi korur. A vitamini eksikliğinde saç, cilt ve tırnaklarda kuruluk görülür. A vitamini erken kırışmayı, akne, kuru cilt, pigmentasyon, lekeler ve düzensiz cilt tonunu önler.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri