'Hastalık Ansızın Yakalıyor ve Bırakmıyor'

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi 39 yaşındaki Türkmen Bahadır Arıkan, görev başında koronavirüsüne yakalandı. Tedavisi 14 gün süren Arıkan, hastalığın ansızın yakaladığını ve hemen bırakmadığını belirtiyor.

'Hastalık Ansızın Yakalıyor ve Bırakmıyor'

'Hastalık Ansızın Yakalıyor ve Bırakmıyor'

Kayseri Tabip Odası Genel Sekreteri ve ERÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Türkmen Bahadır Arıkan, 27 Ağustos’ta hastanede nöbetçi iken ateş, ishal ve eklem ağrıları şikayetleri üzerine Kovid-19 testi yaptırdı. Sonucu pozitif çıkan Arıkan, 14 günlük tedavisinin ardından yeniden sağlığına kavuştu.

‘KALP ÇARPINTINIZ OLUYOR’

19 gün sonra görev başına dönen Arıkan, yaşadıklarını anlatarak, evde karantina sürecinin dinlenmek gibi algılanmaması gerektiğini vurguladı. Arıkan, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Semptomunuz var ise evde karantina süreci o kadar rahat geçmiyor. O arada hastalıkla mücadele ediyorsunuz, ara ara ateşleriniz çıkıyor, kalp çarpıntınız oluyor, halsizlik oluyor. Bu dönem, ‘bana bir şey olmaz 14 gün giderim uyurum, dinlenirim geçer denilecek bir süreç değil maalesef.’

‘BENDE ÇIKACAĞINI HİÇ TAHMİN ETMEDİM’

Arıkan, kendisinde ortaya çıkan belirtiler üzerine eşinin ısrarıyla test yaptırdığını belirterek, ‘Bende çıkacağını hiç tahmin etmedim ama akciğer tomografisini görünce ‘akciğerlerim nasıl tutulmuş’ diye şaşırdım. Ondan dolayı ‘kimsenin bana bulaşmaz’ diye bir yaklaşım sergilememesi lazım’ ifadelerini kullandı.

‘SİZDE BELİRTİ OLMASA DA ARKADAŞINIZA, O DA YAKINLARINA BULAŞTIRABİLİR’

Hastalığı evde geçirdiği karantina sürecinde gördüğü tedavi ile yenen Dr. Öğretim Üyesi Türkmen Bahadır Arıkan Kovid-19 ile ilgili toplumdaki yanlış algıları ise söyle sıraladı:

‘Ben bu hastalığı kışın herhalde geçirdim, yakınlarımda çıktı ama bu zamana kadar bende bir şey çıkmadı’ yanlış bir algı. ‘Ben gencim, ek hastalığım yok, bana bir şey olmaz da’ yanlış bir algı. ‘Ben iyiyim bende bir şey yok, arkadaşıma da bulaştırmam’ diye düşünülebiliyor. Ama semptomunuz çıkmadan iki gün öncesine kadar bulaştırıcılığınız olabiliyor. İkinci tehlike de asemptomatik ya da hastalığı yayan olabiliyorsunuz. Dolayısıyla sizde semptom görünmese de hastalığı arkadaşınıza, o da gidip yakınına bulaştırabilir.’

‘HASTALIK BİTSE DE YORGUNLUK BİTMİYOR’

Eskiye oranla daha çabuk yorulduğunu belirten Arıkan, ‘Şimdi işimize ve ameliyatlara başladık ama bir yorgunluk hali devam ediyor. Önceden spor yapıyordum ama şimdi koşamam. Hastalığı daha sıkıntılı geçiren arkadaşlarım efor noktasında daha sıkıntılı. Yani hastalık ansızın yakalıyor ve hemen de bırakmıyor’ diye konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR