'Hastaların Feryadı İnsanın Canını Yakıyor'

Diyarbakır’da koronavirüse yakalanan ve gördüğü tedavi sonucunda iyileşen aile hekimi Osman Tulan, yoğun bakım sürecinde yaşadığı sıkıntı dolu günleri anlattı.

'Hastaların Feryadı İnsanın Canını Yakıyor'

'Hastaların Feryadı İnsanın Canını Yakıyor'

Diyarbakır’da aile hekimi olarak görev yapan Osman Tulan, kızı ve eşiyle birlikte yakalandığı yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) gördükleri tedavi sonucunda yenerek, tedavi sürecinde yaşadığı sıkıntıları anlattı.

Sur ilçesi Dabanoğlu Aile Sağlık Merkezinde görev yapan doktor Osman Tulan, yaklaşık 3 hafta önce ağız kuruluğu yaşadığını ve bunu üzerine yapılan PCR testinin ilk başta negatif, ikincisinde ise pozitif çıktığını belirtti.

Testi pozitif çıkan Tulan, Dicle Üniversitesi bünyesinde pandemi hastanesine dönüştürülen Kalp Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesine yatırıldığını belirtti.

Hastalığa ilk olarak kendisinin, daha sonra eşi ve kızının yakalandığını belirten Tulan, ailesinin evde 5 gün boyunca tedavi gördüğünü ve bunun sonucunda da sağlıklarına kavuştuğunu ancak sürecin kendisi için kolay geçmediğini aktardı.

Tulan ‘Sabahları uyandığımda ağzım kurumuş ve birbirine yapışmış haldeydi. Bir iki bardak su içmeme rağmen ağzımdaki kuruluk devam ediyordu. Bunun dışında başka bir şikayetim olmamıştı’ ifadelerini kullandı.

‘AKLIM DEVAMLI AİLEMDEYDİ’

Yoğun bakım sürecinin iki haftadan fazla sürdüğünü belirten Tulan, bu hastalığı yenebileceğine inandığı için ölüm korkusu yaşamadığını söyledi.

Yoğun bakımda olduğu sürece aklında sadece ailesi olduğunu vurgulayan Tulan, ‘Yoğun bakıma alındığım günden servise alınmama kadar ölüm aklımın ucuna gelmedi’ diye konuştu.

‘YİNE İŞİMİN BAŞINA DÖNMEYİ DÜŞÜNÜYORUM’

Konuşmakta güçlük çeken Tulan, ‘Hastalıkla ilgili en küçük bir semptom bile bu hastalığın belirtisi olabilir. İnşallah eski sağlığıma kavuşursam yine işimin başına dönmeyi düşünüyorum’ dedi.

Herkesin hijyen, maske ve sosyal mesafe kuralına uymasını isteyen Tulan, insanların özellikle kalabalık alanlarda daha hassas olması gerektiğini kaydetti.

Doktorların yoğun bakımdaki hastalarla yakından ilgilendiğini vurgulayan Tulan, insanların kendilerine yardımcı olmasını ve işlerini kolaylaştırmasını istediklerini belirtti.

Hastalarını muayene sırasında virüs kaptığını düşünen Tulan, bu nedenle hijyen ve sosyal izolasyon konusunda çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

‘YOĞUN BAKIMDAN ÇIKMADAN ÖNCE YANIMDAN 3 CENAZE ÇIKTI’

Vatandaşları gerekli tedbirleri alması konusunda çağrıda bulunan Osman Tulan, şunları kaydetti:

‘Lütfen herkes bu hastalığı ciddiye alsın. Yoğun bakımdan çıkmadan önce yanımdan 3 cenaze çıktı. O insanların feryat ve figanı insanın canını yakıyor. Bunun yaşanmasını istemeyenler maske, mesafe ve hijyene dikkat etsin. İnsanlar şikayetlerini ciddiye alsınlar. Önlem çok önemli bir faktördür. Maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına mutlaka uysunlar ve maskesiz insan kabul etmesinler.’

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR