Hastalar Koronavirüsü Yense Dahi Pıhtıdan Ölüyor

Son bir ay içerisinde PCR testi pozitif çıkan kişilerin sayısının üçe katlandığını belirten uzmanlar, hastaların koronavirüsten iyileşse dahi pıhtıdan öldüğünü belirtiyor.

Hastalar Koronavirüsü Yense Dahi Pıhtıdan Ölüyor

Hastalar Koronavirüsü Yense Dahi Pıhtıdan Ölüyor

Koronavirüs salgınında vaka sayısı aylar sonra yeniden 2 binlerin üzerine çıktı. Özellikle İstanbul’daki bu durum uzmanları endişelendiriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da yaptığı son açıklama İstanbul'daki vakaların Türkiye'nin yüzde 40'ına ulaştığını gözler önüne serdi.

‘POZİTİFLİK ORANI YÜZDE 35'E ÇIKTI’

Milliyet’in haberin göre, İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, son 1 ay içerisinde Çapa’da PCR testi pozitif çıkan kişilerin sayısının 3’e katlandığını bildirdi.

Şu anki vaka yükünün Nisan ayından bile kötü olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Tükek, ‘Test pozitiflik oranımız Haziran ve Temmuz’da yüzde 5’e gerilemişti. Ancak Ağustos ve Eylül döneminde önce yüzde 12 ardından yüzde 15 olan pozitiflik oranı, şu an için yüzde 35’e ulaşmış durumda. Maalesef bu oranların katlanarak artacağından endişeliyiz ancak gidişat hiç değil. Vatandaşlarımız, bu uyarılarımızı belki kanıksadı, belki de sıkıldı veya dikkate almaktan vazgeçti. Bir de, ‘atın ölümü arpadan olsun’ diyerek önemsemeyenler var. Herkes şunu bilsin ki, Nisan, Mayıs döneminden daha kötü durumdayız. Kamu hastanelerindeki yataklar dolmaya başladı. Bu gidişat devam ederse boş yatak bulmakta sıkıntı yaşanır. Artık tek vücut halinde Kovid-19 seferberliği ilan etmemiz gerekiyor’ şeklinde konuştu.

‘İKİNCİ KEZ YAKALANANLAR VAR’

Test sonucu pozitif çıkan birçok hastanın 30-40 yaşları arasında olduğunu belirten Prof.Dr. Tükek, uyarıda bulunarak şöyle konuştu:

‘Virüs kapan gençler arasında maalesef zatürre oranı da yükseliyor. Yatan hasta sayımızda da artış devam ediyor. Her gün tanıdıklarımız, dostlarımız arayıp, bir yakınının Kovid-19 olduğunu ve yatış yaptırmak istediğini söylüyor. Vaka artışı devam ederse, Nisan, Mayıs dönemindeki gibi tamamen Kovid-10 kliniğine dönmüş oluruz. İnsanların yanlış bildiği konular var. Bir kez Kovid-19 geçirenlerin antikor ürettiği ve bir daha hastalığa yakalanmayacağı düşüncesi doğru değil. Antikor 3 ay sonra işlevini yitirip, kayboluyor. Artık bize başvuran hastalar arasında 2. kez Kovid-19 geçirenler de var. Kimse ‘hastalığı geçirdim, bundan sonra bana bir şey olmaz’ demesin.’

‘İYİLEŞİP PIHTIDAN ÖLENLER VAR’

Tek çarenin aşı olduğunun altını çizen Prof. Dr Tükek, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Bu nedenle aşıya erişene kadar tıpkı Nisan, Mayıs dönemindeki gibi çok disiplinli davranmalıyız. Salgın daha da kötüye gidecek. Bugünleri mumla arayabiliriz. Vatandaş durumun ciddiyetinin farkında değil. Hastaların yüzde 95’i Kovid-19’u hafif semptomlarla atlattığı için önemsemiyor ancak bu vurdumduymazlığın sonu iyi olmaz.

Tedavide kullanılan ilaçlar da kamuoyunda sürekli tartışılıyor. Şimdiye kadar Kovid-19’a karşı üretilmiş özel bir ilaç yok. Şu an için en etkin tedavi yöntemi olarak kortizon öne çıkmış durumda. Ağır hastalarda kortizon tedavisi de başlıyoruz. Çok önemli bir ayrıntı daha var. Kovid-19 damarlarda ağır tahribat yaratabiliyor. Hastalığı geçirdikten sonra kimse ‘kurtuldum’ demesin. Bazı hastalar iyileştikten birkaç ay sonra damarlarında oluşan tahribat ve pıhtı atması nedeniyle yaşamını yitiyor.’

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR