Hamilelikte Kafein Tüketimi Obeziteye Neden Olabilir

Hamilelik sürecinde tüketilen aşırı kafein, anne karnındaki bebeği olumsuz etkilediği gibi çocuğun doğumundan sonraki sürece de etki ediyor.  Anne adayları, bebekleri için kafein tüketimine özellikle dikkat etmeli.

Hamilelikte Kafein Tüketimi Obeziteye Neden Olabilir

Hamilelikte Kafein Tüketimi Obeziteye Neden Olabilir

Bilindiği üzere hamilelik dönemi ve sonrası beslenme anne adayı ve bebeği için hayati önem teşkil ediyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Latif Celal Küpelioğlu, gebelikte fazla kafein tüketiminin olumsuz etkilerini, ‘Sürekli kafein tüketimine maruz kalan bir gebenin bebeği dünyaya geldikten sonra hayatının orta dönemlerine kadar obezite problemi yaşayabilir’ şeklinde ifade etti.

GELİŞME GERİLİĞİNE NEDEN OLUYOR

Günlük kafein kullanımının 2 fincan ile sınırlandırılması gerektiğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Latif Celal Küpelioğlu, doğacak bebeğe kafein etkisinden bahsederken, ‘Ortalama olarak günlük 200 miligramlık kafeinin bebeğe herhangi bir olumsuz etkisi olmadığı biliniyor. Yapılan çalışmalar neticesinde bunun üzerine çıkıldığı takdirde doğacak bebekte birtakım sorunların olabileceğine dair bulgular mevcut. Çoğunlukla bebekte gelişme geriliği görülüyor. Bunu herkes yanlış anlıyor ve zeka geriliği gibi görüyor. Ancak burada bebeğin büyümesinde bir gerilikten bahsediliyor. Örneğin; 36'ncı haftada olması gereken kilonun altında kalması gibi. Bu en önemli etkilerinden birisidir. 200 miligramla kastettiğimiz günde ortalama iki fincan orta sertlikte kahve tüketimi’ ifadelerini kullandı.

OBEZİTE OLASILIĞI

En önemli risklerden birinin gelişim geriliği olabileceğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Küpelioğlu, anne adaylarının kahve tüketimini olabildiğince az seviyede tutmaları gerektiğini söyledi. Günde 4 fincan içtiğinde bebeğe muhakkak bir şey olacağı anlamına gelmediğini, fakat devamlı yüksek oranda kahve tüketiminin bebek sağlığı için zararlı olduğunu söyleyen Küpelioğlu, ‘Bu nedenle aşırı kahve tüketiminden uzak durmalarını öneriyoruz. İki fincan orta sertlikteki kahveyi geçmemelerini öneriyoruz. Gelişme geriliği en önemli risklerden birisi. Bunun uç noktası ise bu gerilik belirgin hale gelirse durum anne karnında bebeğin kaybedilmesine kadar gidebilir. Doğumdan sonra ise bu bebeklerde obezite olasılığının arttığına dair çalışmalar var. Sürekli kafein tüketimine maruz kalan bir gebenin bebeği doğduğunda hayatının orta dönemlerine kadar bir obezite problemi yaşayabilir. Çocukluk çağı obezitesinde de suçlanan tablolardan biri de budur’ açıklamasında bulundu.

ALKOL VE SİGARA BEYİN GELİŞİMİNE ZARARLI

Dr. Öğr. Üyesi Küpelioğlu sigara ve alkol kullanımı hakkında da bilgilendirme yaparak, ‘Ben anne adaylarına hep şunu söylüyorum. Kendinizi zehirleyebilirsiniz ama bebeğinizi zehirlemeye hakkınız yok. Sigara ve alkol gebelikte asla kullanılmaması gereken maddeler. Sigaranın zararları için çok net şunu söyleyebiliriz. Gelişme geriliği yine ön planda. Bu bebeklerde doğum sonrası ve ileriki yıllarda astım, solunum problemleri görülebilir. Anne karnındaki bebek kayıpları, düşüklerde suçlanabilecek maddelerden birisi sigara. Alkol de bu etkileri yapmakla beraber bebekte beyin gelişimi üzerinde olumsuz etkilere yok açar, kalıcı hasarlarla bebeğin dünyaya gelmesine sebep olabilir. İçerdeki bebek çok savunmasız. Onu korumak lazım. Onu korumak için ise neden uzak durmanız gerektiği çok açık. Sigara, alkol, aşırı kahve tüketiminden kesinlikle uzak durmalısınız. Doğal, sağlıklı, proteinden zengin beslenme anne adaylarının bebeklerinin daha sağlıklı olması için elimizdeki en güzel imkanlar’ uyarısı yaptı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR