Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Bilindiği gibi regl gecikmesi hamileliğin ilk belirtisidir. Regl de 7 güne kadar sapmalar normal kabul edilebilir. Ancak daha fazlasının arkasında başka durumlar aranabilir. Peki hamilelik testi ne zaman yapılır?

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

 Hamilelik testi ne zaman yapılır? Bilindiği gibi regl gecikmesi hamileliğin ilk belirtisidir. Regl de 7 güne kadar sapmalar normal kabul edilebilir. 

HAMİLELİK TESTİ NE ZAMAN YAPILMALI?

Hamilelik ihtimali halinde yapılan gebelik testleri, çoğunlukla kısa süre içerisinde doğru netice verir. Bu testlerin uygulama tarihi ise regl gecikmesine göre belirlenir. Planlı veya plansız hamilelik halinde, hamile olduğundan şüphelenen kadınlar "7-10 gün regl gecikmesi hamilelik belirti misi?" sorusunun yanıtını araştırıyor. Adet döngüsü, 28-35 gün aralığında tekrar ettiği takdirde düzenli bir aralıklardan söz edilebilir. Ancak 28 günden önce ya da 35 günden sonra adet gören kadınlar için, bu duruma sebep olan bir faktörden bahsedilebilir. 

Sonuç olarak bir önceki adetin üzerinden 35 gün geçmesi halinde, adet gecikmesine neden olduğu bilinen herhangi bir sebep ortada yoksa gebelik testi yaptırılması uygun olur. Hamileliğin ilk haftalarında ortaya çıkan belirtilerin başında halsizlik, akıntıi meme uçlarında hassasiyet gibi durumlar gelir. Haliyle vücudunda bu gibi değişimleri gözlemleyen bir kadına, hamilelik testi yaptırması önerilir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri