Bal içinde bulunan bileşenlerle oldukça faydalıdır. çok etkili antioksidanlar içeren bal içinde bulundurduğu vitaminlerle vücudumuza özelliklede bağışıklık sistemimize büyük katkı sağlar.

Katkı maddesi olarak kabul edilen glikoz, şeker ve mısır şurubu balın içinde bulunuyorsa bu durumdan balın saf olmadığını anlayabilirsiniz.

İşte hakiki balı anlamanın kısa ve basit yöntemleri…

AKIŞKANLIĞI ÖNEMLİ BİR İPUCU

Gerçek ve sahte balı ayırmanın en kolay yollarından bir tanesi akışkanlık testidir. Balı kavanozdan kâseye dökmeyi deneyin ve akışını izleyin. Eğer balınız kesik kesik akıyorsa sahte, akışkan ve kesintisiz şekilde akıyorsa hakiki bal yiyorsunuz demektir.

KEÇELİ KALEM TESTİ

Bal testi yaparken bir parça balı parmağınızın ucuyla alıp en geniş tırnağınızın üzerine bırakın. Tırnağınızın üzerinde birkaç dakika bekledikten sonra elinize bir keçeli kalem alın.

Eğer kalem yazmaya devam ediyorsa bu durumda bal gerçek baldır. Eğer yazmıyor dağılıp gidiyor ya da hiç görünmüyorsa gerçek bal değildir.

BALI ATEŞ TESTİNE TABİİ TUTUN

Gerçek balı anlamanın en pratik ve basit yollarından bir diğeri de ateş testidir. Tahtta kaşık yardımıyla bir miktar bal alın.

Balı aldıktan sonra kaşığın altına çakmağı tutarak ateş testine tabii tutun. Eğer bal ateşle temas edip yanmaya başladıysa kesinlikle sahtedir. Gerçek bal ise ateşte değse herhangi bir yanma belirtisi göstermez.

Kaynak: Yeni Akit