Hafızayı Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler

Hafızanız daha güçlü olsun ister misiniz? Daha güçlü bir hafıza için bunları yapın...

Hafızayı Güçlendirmek İçin Yapılması Gerekenler

1. Kitap okumak, yeni makaleler okuyun, bulmaca çözün. Hatta yeni bir dil öğrenmeye de çalışabilirsiniz. Beyniniz öğrenmeye açtır. Bu sebeple siz yeni bir şeyler öğrenmeye devam ettikçe, o da daha güçlü bir hale gelir.

2. Düzenli ve kaliteli uyuyan insanların daha güçlü hafızaya sahip olduğu bilinmektedir. Günde en az 8 saat uyuyun ve uykunuzu gece saatlerinde almaya dikkat edin. Çünkü gündüz uykusu ile gece uykusu aynı kalitede olmaz.

3. İnsan vücudu ne kadar sağlıklı olursa beyin ve hafıza da o kadar sağlıklı olur. Bu sebeple egzersiz yapmak oldukça önemli. Yürüyüşler, tempolu koşular, basit egzersizler güçlü bir hafıza için önemlidir. Mutlaka gün içinde az da olsa bunları yapmaya çalışın. Kısa mesafeli yerlere giderken araç kullanmayın, asansör yerine merdivenleri kullanın.

4. Güçlü bir hafıza için en temel konulardan biri de beslenmedir. Bol sebze ve meyve tüketimi hafızanızı güçlendirir. Bunun yanında sık tüketilen alkol ve sigara da hafızanızın düşmanıdır. Bu alışkanlıkları mümkün olduğunca en aza indirin, hatta bırakmaya çalışın. Aynı zamanda fındık, ceviz, badem, balık gibi besinleri beslenme programınıza düzenli olarak dahil edin. Protein tüketmeyi ihmal etmeyin.

5. Sosyal ilişkiler kurun. Kendinize yeni hobiler edinin. Böylece hem keyifli vakit geçirirsiniz, hem de zihniniz öğrenmeye devam eder. Sonucunda daha güçlü bir hafızaya sahip olursunuz.

6. Sürekli gergin ve stresli olanlar öğrenme güçlüğü çeker ve odaklanma sorunu yaşarlar. Bu da büyük oranda unutkanlığa yol açmaktadır. Bunu önlemek için olumsuz düşünceleri ve stresi hayatınızdan uzak tutun.

7. Vitamin desteği alın. Eğer yeterli beslenemediğinizi düşünüyorsanız Omega-3, A ve C vitaminleri alın.

8. Zihninizi tembelliğe iten şeylerden uzaklaşın. Televizyon izlemek, sürekli bilgisayarda vakit geçirmek ve asosyal bir hayat sizi tembelleştirir. Bu sebeple bu alışkanlıklarınızdan kurtulmaya çalışın.


[G-#8510]

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR