Hacamat İz Bırakır mı?

Hacamat iz bırakır mı? Sorusu özellikle hacamat fikrini düşünenler için bir soru işareti. Biz de uzmanına sizin için bu sorunun cevabını sorduk.

Hacamat İz Bırakır mı?

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. İlknur Can, hacamat hakkında bilgiler verdi ve hacamatın iz bırakıp bırakmadığına dair soruyu cevapladı.

HACAMAT İZ BIRAKIR MI?

Islak kupa tedavisinde, kupa uygulama alanına türlü ebatlarda bistüri ile derinin alt dokularına inmeyecek biçimde belli belirsiz çizikler atılarak ve ardından tekrardan kupa çekilerek içerideki kanın akmasının beklendiğini söyleyen Can, "Buradaki en önemli nokta, atılan kesiklerin derinliği ve sıklığıdır. Fazla derin yapılan kesiklerin hacamat tedavisinde yeri yoktur. Hiçbir işe yaramaz. Fazla derin yapılan kesiklerde amaçladığımız derideki kana varamıyoruz. Onun yerine derinin altındaki toplardamar kanları akıtılmış oluyor. Bu biçilre yapılan yanlış uygulamalar hacamat değil. Arzu edilen şifa etkisi sağlanamaz. Aynı vakitte insanın cildinde iz kalır. Yanlış yapılan hacamat kalıcı iz bırakabilir." biçimde açıkladı. Can, hacamatın ardından vücutta meydan gelen yara izlerinin birkaç hafta kalmasının normal olduğunu vurgulayarak, "Ancak daha uzun zaman kalan, ömür boyu kalıcı iz, hacamatın yanlış yapıldığını bize işaret eder.” şeklinde konuştu.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR