Güzellik Sembolü İri Gözler Aslında Bu Hastalığın Habercisi

Güzellik sembollerinden olan ve sürekli dillerde olan iri gözler aslında tiroid hastalığına bağlı göz hastalığının belirtilerinden biridir.

Güzellik Sembolü İri Gözler Aslında Bu Hastalığın Habercisi

Tiroide bağlı göz hastalıklarının belirtileri arasında iri göz, şiş ve kızarık gözler mevcut. Bu durumda bir tehlike olabilir.

TİROİDE BAĞLI GÖZ HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Tiroide bağlı göz hastalığında tiroit bozukluğunun yanı sıra sigara ve stresin de hastalığı uyaran en önemli nedenler olduğunu altını çizen Prof. Dr. Müslime Akbaba “Gözün iri görünmesinin yanında göz kapaklarında şişlik, kızarıklık, gözde kanlanma, ağrı, itilme hissi, çift görme, görme bozukluğu başlıca göstergeler meydana getirir. Sabahları işaretler daha belirgindir. Toplumumuzda 'güzelliğin işaretlerinden’ biri olarak kabul edilen iri gözlerin altında tiroit hastalığı yatabiliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Müslime Akbaba, görülme çoğunluğu kadınlarda erkeklere göre 5 kat fazla olan tiroidle alakalı göz hastalığına yönelik önemli uyarılar ve tavsiyelerde bulundu. Bu işaretlerden biri ya da birkaçı olan hastaların en kısa vakitte göz doktoruna gitmesi lazımdır. Tiroit hastalığı uyardığı için de hasta endokrin uzmanı ile beraber takip edilmelidir” şeklinde konuştu.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri