Cildimizi güneşin zararlı etkilerinden korumak için giysilerimize ve taktığımız akseuarlara da önem vermeliyiz. Gözlerimizin korunması için UV ışınlarını geçirmeyen bir güneş gözlüğü ve şapka takmanız sizi güneşin zararlı etkilerinden koruyarak cilt sağlığınızı etkilemeyecektir.

Güneş altında koruyucu tedbirler almadan vakit geçirmek, güneş yanıklarına neden olabiliyor. Ciltte kaşıntı, acı, üşüme hissi ve tüm vücutta halsizliğe neden olan güneş yanıkları, bazen su toplayarak tedavisi güç bir hal alabiliyor ya da deri kanserine davetiye çıkarıyor.
 
Güneş yanığı olan bölgeye nemlendirici pomatlar sürmek.

Bol su tüketmek.

Sıvı içeriği yüksek besinleri tercih etmek.

Soğuk kompresler yapmak.

Sık sık ılık duş almak.

Hafif kıyafetler giyerek derinin yükünü azaltmak.
 
Güneş yanığı durumunda yaranın acısını alıp kişiyi rahatlatacağı düşüncesi ile yanık bölgesine yoğurt ve diş macunu sürülmesi son derece yanlış bir uygulamadır. 

Özellikle güneş ışınlarının çok zararlı olduğu saatlerde güneşin altında durmamak gerektiğini söyleyen uzmanlar sabah saatlerinde saat 10:00 ve 16:00' da güneşin altında çok fazla zaman harcamak oldukça risklidir. 

Tüm bunların dışında güneş koruyuculardan da faydalanabilirsiniz. Güneş koruyucuları yüksek faktörlü olarak kullandığınız takdirde güneşin o zararlı etkilerinden de korunacaksınız.