Güneş ışınlarına gereğinden fazla maruz kalınması halinde vucütta ilk başlarda yanık derecesinde kızarıklık, acı oluşur ve daha sonrasında deride soyulmalar başlar. Güneş yanığına iyi gelecek evde de uygulanablecek tedavi yöntemleri de vardır.

GÜNEŞ YANIĞINA NE İYİ GELİR?

Cilt, uzun süre güneşe maruz kalıp zarar gördüğünde aşırı hassaslaşma olur ve normal vücut şampuanları veya sabun cildi daha da kurutabilir.

Güneş yanığı sonrası aloe vera jeli, yulaf ezmesi, yoğurt ve zeytinyağı gibi doğal ürünler kullanarak hem temizliğini sağlayabilir, hem de aşırı kuruyan ve hassaslaşan cildinizin yumuşamasına ve kendi kendini iyileştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

GÜNEŞ YANIĞINA İYİ GELEN BİTKİSEL VE DOĞAL YÖNTEMLER

Güneş yanığından evdeki malzemeler ile doğal yollardan tedavi yapabilmek mümküdür.

3-4 tane çay poşetini ılık suya koyun, çay siyah olduğunda poşetleri çıkarın ve bir parça kumaşı bu sıvının içerisine batırın ve yanığın üzerine uygulayın. Uyumadan önce yapıp, gece boyunca kalması daha faydalı olacaktır.

Güneş yanığı yeniyse ve soyulmaya başlamadıysa yaban mersini, domates, kiraz ve C Vitamini bakımından zengin besinler tüketebilirsiniz.

Ciddi bir yanık değilse aktarlarda satılan aynısafa çiçeği merhemini deneyebilirsiniz.

GÜNEŞ YANIĞINA EVDE NELER YAPILABİLİR?

Bir örtünün içine buz koyup, güneş yanığı olan bölgeye buz uygulamak ağrının azalmasına ve yanığın iyileşmesine yardımcı olur. Buzu direk yanığın üzerine koymayın.

Soğuk su ile ıslatılmış bez ve nemlendirici krem yanığa iyi gelir. Yoğurt ya da güneş yanığı kremleri kullanılabilir.

Son Dakika Magazin Haberleri için aşağı doğru kaydırın.