Güneş Yanığına Dikkat!

Yaz aylarında cildimize her zamankinden daha fazla dikkat etmeliyiz. Yaz günlerini kabusa çeviren hastalıklara yakalanmamak için uzman tavsiyelerini bir araya getirdik. Peki, yaz aylarında cilt bakımı nasıl olmalıdır? Cildimizi güneşin etkilerinden nasıl koruruz? Doğal güneş kremi nasıl yapılır? İşte detaylar…

Güneş Yanığına Dikkat!

Güneş Yanığına Dikkat!

Kavurucu sıcaklar kapıda, bilinen en önemli yan etkisi cilt üzerinde fakat yüz, burun, göz gibi organlara da dikkat edilmeli. Özellikle açık tenli insanlar güneşe çıkarken mutlaka güneş kremi ile korunmalı. Güneş ışığına maruz kalma süresi uzadıkça yan etkileri artıyor. Doktorların önerisine göre güneş kremleri yarım saat önce sürülmeli ve 3 saatte bir yenilenmelidir.

ÖĞLEN 11.00- 15.00 SAATLERİ ARASI DİKKAT

Cilt kanseri ve erken yaşlanma riski özellikle bu saatler arasında daha riskli. D vitamini almak için Ege bölgesinde 10-15 dakika güneşe çıkmak yeterli iken Marmara Bölgesinde bu oran 15-20 dakikaya kadar uzayabiliyor.

YOĞURT SÜRMEK TEHLİKELİ!

Halk arasında bilinen güneş yanığına yoğurt sürme tekniği sanılanın aksine deriye zarar veriyor ve yanığın iyileşme sürecini uzatıyor. Cildin nefes almasını engelleyen bir başka madde ise ; diş macunu .Güneş yanığı ile temas halinde cildin daha fazla tahriş olmasına sebep oluyor .Bu zararlarından korunmanın bir diğer yolu ise ev yapımı güneş kremi.

DOĞAL GÜNEŞ KREMİ NASIL OLUR?

Evde güneş kremi yapmak mümkün. Tarife haberimizin devamında ulaşabilirsiniz…

MALZEMELER

  • 25 gr karite yağı (shea butter)
  • 5 ml pamuk yağı
  • 5 ml Hindistan cevizi yağı (katı kıvamda)
  • 5 ml susam yağı

NASIL YAPILIR?

Karite yağı, bir cam behere ya da cam bir kâse içerisine konulur. Isıya dayanıklı bir kabı yarısını geçmeyecek şekilde su ile doldurun. Kanın içine dibi suya değmeyecek şekilde ilkinden biraz daha küçük ve yine ısıya dayanıklı ikinci bir kap koyun. Üstteki kabın içine pişirilecek ya da eritilecek susam ve pamuk yağını koyun. Katı Hindistan cevizi yağı da ayrı bir yerde (yine cam bir kapta) aynı şekilde eritin. Erimiş durumdaki karite, susam ve pamuk yağlarından oluşan karışımının içerisine aktarılır. Cam bir çubuk veya tahta kaşıkla karıştırıldıktan sonra hazır hale gelen krem, kavanoza aktarılıp buzdolabında muhafaza edilir.

Uzmanlar bu karışı güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmesini öneriyor.6 ay buzdolabında saklanabilir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR