Yaz aylarının gelmesiyle birlikte kızarıklık, şişme ve kaşıntıyla oluşan güneş alerjisi artıyor. Ciltte kızarıklık, şişme gibi ön planda olduğu alerji nedir, belirtileri neler? İşte tüm detaylar haberimizde...

GÜNEŞ ALERJİSİ NEDİR?

Güneş Alerjisi

Güneş alerjisi, cildin güneş ışığına gösterdiği reaksiyondur. çoğu kişideki belirtileri, kaşıntılı kızarıklık ve isilik olabilir. Ancak şiddetli güneş alerjisi; kurdeşen, sulu kabarcıklar, şişlik gibi belirtilere neden olur. Güneş alerjisinin birçok çeşidi vardır. Bunlar, polimorf ışık reaksiyonu (PMLE), iltihaplı ve kaşıntılı cilde neden olan aktinik prurigo, kronik aktinik dermatit (CAD) ve güneş ürtikeridir (deri döküntüsü).

GÜNEŞ ALERJİSİ BELİRTİLERİ

Güneş alerjisinin belirtileri, güneş alerjinizin türüne bağlıdır.

  •  Polimorföz ışık erüpsiyonu (PMLE). Belirtileri, güneşe maruz kaldıktan sonraki dakikalarda ya da bunu izleyen birkaç saat içinde başlar. Reaksiyon, genellikle kırmızı zemin üzerinde beyazımsı ya da sarımsı, kaşıntılı ve kabarcıklı cilt görüntüsüyle belirir. Yamalar halinde kabarcıklar gelişebilir. İltihaplanan kan damarları, cildinizin kızarmasına ve şişmesine neden olur. PMLE, ‘güneş zehirlenmesi olarak da bilinir. Vücudun boyun bölgesini, kolların arkasını, yüzü ve elleri etkiler. Belirtiler, etkilenen bölgelerin güneş ışığından korunmasıyla birlikte birkaç gün içinde kaybolur. Güneş alerjisinin en yaygın türü olan PMLE, daha çok ilkbahar ve yaz başlarında etkili olur.
  • Aktinik prurigo. Genellikle çocuklarda ve genç yetişkinlerde meydana gelir. Belirtileri; ciltte kırmızı, kabarcıklı yamalar ve güneş ışığı görmeyen bölgelere yayılabilen kaşıntılı kabarcıklardır. Sıvı dolu kabarcıklar patlayarak açılabilir. Aktinik prurigo; yanakları, boynu, kulakları, kolları ve elleri etkiler. Alerjik reaksiyon sonucunda iltihaplanan dudaklar ise çoğunlukla çatlar ve yarılır. Aktinik prurigo, bazı insanlarda yara izleri bırakır. Belirtiler genellikle yaz aylarında başlar ve sonbaharın sonlarına doğru iyileşme gösterir.
  • Kronik aktinik dermatit (CAD-kronik aktinik deri iltihabı). Yüzde, kafa derisinde, boynun iki yanında, göğsün üst kısmında, kolların arkasında ve ellerde kuru, kaşıntılı, kalın yamalı, iltihaplı bir cilt oluşumuna yol açar. Güneş ışığının etkilediği geniş cilt bölgelerinde yamalı "adalar" oluşabilir. Bazı durumlarda belirtiler, avuç içlerinde ve ayakların altında görülür. Kronik aktinik dermatitin belirtileri, alerjen bir maddeye doğrudan temas etmenin yol açtığı (temas dermatiti) belirtilere benzeyebilir.
  • Güneş ürtikeri. Belirtileri, güneş ışığına maruz kalındığı sırada başlar ve kurdeşen, kaşıntı ve kabarcıklara neden olur. Güneş ürtikeri, hem doğrudan güneş ışığı alan hem de kıyafetlerle kapatılmış bölgeleri etkiler. çoğunlukla ileri yaşlardaki insanlarda meydana gelir. Belirtiler, genellikle cildin güneş alan bölgelerinin kapatılmasından sonraki bir saat içinde iyileşir.

DOKTOR KONTROLÜ

Eğer güneş ışığına maruz kaldıktan sonra cildinizde rahatsız edici ve alışılmadık reaksiyonlar gelişiyorsa, bir doktora görünebilirsiniz. Şiddetli ve kronik belirtiler için, cilt bozukluklarının teşhis ve tedavisinde uzman olan bir doktora (dermatolog) gitmeniz gerekebilir.

  Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın