Gün Boyu Kullanılan Maskeler Tehlike Saçıyor

Coronavirüsün Türkiye’de görülmesi üzerine ülke genelinde tedbirler artırılırken, dışarıya çıkmak zorunda kalan vatandaşlar da kendi önlemlerini almaya başladı. Kolonya ve dezenfekten ürünlerin yanı sıra maske kullanımları da arttı. Ancak gün boyu aynı maskeyi kullanmak daha tehlikelidir.

Gün Boyu Kullanılan Maskeler Tehlike Saçıyor

Gün Boyu Kullanılan Maskeler Tehlike Saçıyor

Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz uzmanı Dr. Sami Şahan, Coronavirüsünden korunmak için takılan maskelerin günlerce, hatta gün boyu kullanılmasının daha büyük bir risk oluşturduğunu belirtti. Dr. Şahan, "Kullandığınız ve nemlenen, üzerine birkaç kez öksürdüğünüz maskeyi tekrar kullanmayın. Bu tür durumlarda maske daha tehlikeli hale gelir" ifadelerini kullandı.

AYNI MASKEYİ TEKRAR KULLANMAYIN

Maske kullanımında çok ciddi hatalar yapıldığını ifade eden Dr. Sami Şahan, "Virüslere karşı kullanılan iki türlü maske var. Bunlardan 1 tanesi sağlık profesyonellerinin kullandığı N95 olarak ifade edilen filtreli maskeler. Bu maskeler sağlık çalışanlarının riskli hasta grupları ile temas ettiği durumlarda kullanılan maskeler. Sürekli bu maske takılarak, sabahtan akşama kadar maskeyle gezilmez. Bir diğeri ise cerrahi maske olarak bilinen maskeler. Bu maskeler ise hastalıktan koruma oranı çok yüksek olmayan maskelerdir. Yapısı itibariyle de koruyucu özelliği çok yüksek olmadığı da belirgindir.

Dolayısıyla bu tür maskeleri biz daha çok hastalık şüphesi taşıyan hatta virüsü kapmış olan hastalarda, hastalığı etrafa yaymasın, çevresindeki insanları koruyalım diye öneriyoruz. Dolayısıyla bu maskeler gün boyu veya 2- 3 gün boyunca kullanılacak maskeler değil. Bu maskeleri gün boyu takıp çıkartmak, boynunuzun altında tutmak, cebinize koyup çıkartmak da doğru kulanım değil. Kullandığınız ve nemlenen, üzerine birkaç kez öksürdüğünüz maskeyi tekrar kullanmayın. Bu tür durumlarda maske zaten kendisi virüsler ve bakteriler için bir vasat haline gelir ve daha tehlikeli hale gelir. Koruyucu amaçla kullandığınızda sağlığınız açısından sakıncalı olur," şeklinde açıklamalarda bulundu.

MASKE KESİN KORUMA SAĞLAMAZ

Maske kullanımı yalnızca başka birine virüs bulaştırma ihtimali olan hastalar için önerildiğini fakat sağlıklı insanlarında maske kullandığını belirten Dr. Sami Şahan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Yüksek ateş, öksürük gibi virüsü kapmış olma olasılığı olan ve tetkikleri devam eden hastalara hemen maskesini takmasını öneriyoruz. Maskeyi takıp etrafındaki insanlara virüsü saçmasını önlemek amaçlı veriyoruz. Dolayısıyla sağlıklı bireylerin 'bu maskeyi takıyorum ve yüzde 100 korunuyorum' gibi bir düşünceye kimse kapılmasın.

Dışarıda gezerken sürekli bu maskeyi takarak gezmenin gereği de yok. İnsanların hapşırırken, öksürürken bir mendile öksürmesi, koluna öksürmesi gibi etrafı koruyucu şekilde hareket etmesi daha doğru olur. Bir de artık tanısı konan ve şüpheli olan hastaların evinden çıkmaması öneriliyor çünkü vaka sayısı önümüzdeki günlerde gittikçe artacak. Şu anki tablo bunu gösteriyor. Dolayısıyla herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi lazım. Karantina altına alınanlar, yurt dışından gelenlerin evlerinden çıkmama önerisine ciddi şekilde uyması gerekiyor. Doktor tarafından maske takılması önerilen kişilerin mutlaka dışarı çıkması gerekiyorsa maskeyi mutlaka takarak çıkması lazım."

Kapalı alanlarda bazı kişilerin ağzında takılı olan maskeyi çıkarıp, öksürdüğünü belirten Dr. Sami Şahan, "Maske takılı olan bir vatandaş öksürük gelince maskeyi devamlı taktığı için kirlenecek diyerek çıkarıyor. Herkes üzerine düşeni yaparsa, hastalık şüphesi olan maskeyi takarsa, maskesi yok ise etrafına rahatsızlık vermeyecek şekilde öksürürse bunlara gerek kalmaz,” dedi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR