Grip Sonrası Öksürüğe Dikkat!

Uzmanlar grip ile nezlenin birbiri ile karıştırılmaması gerekliliğinden bahsederken öte yandan uzun süren öksürükle ilgili mücadele konusunda uyarılarda bulunuyor.

Grip Sonrası Öksürüğe Dikkat!

Malum grip mevsimi başladı. Uzmanlar grip ile nezlenin birbiri ile karıştırılmaması gereklliliğinden bahsederken öte yandan uzun süren öksürükle ilgili mücadele konusunda uyarılarda bulunuyor. 

UZMANLAR AÇIKLADI

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adem Yılmaz, gribal enfeksiyonlarda uzun süren öksürüğün zatürre habercisi olabileceğini söyledi.
Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte gribal enfeksiyonların görülme sıklığında artış yaşandığını belirten Dr. Adem Yılmaz, yeni tedavi yöntemlerine, hastalıklara göre geliştirilen antibiyotiklere ve diğer ilaçlara karşın pnömoni olarak da adlandırılan zatürrenin hala yaşamı tehdit eden önemli hastalık olduğunu anlattı.
Zatürrenin, ani yükselen ateş, öksürük, balgam, nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi şikayetlerle kendini gösterebildiğini aktaran Dr. Adem Yılmaz, şunları kaydetti:
"Zatürreye yakalanmış hastaların önemli bir bölümü hastaneye yatırılmadan ayakta tedavi edilebilmektedir. Genellikle küçük çocuklar ve yaşlıların, evde bakım ve tedavisi yapılamayan hastaların, kalp hastalığı, kanser, böbrek yetmezliği, diyabet, KOAH, astım hastalıkları olan kişilerin hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekebilmektedir. Gribal enfeksiyonlardan sonra ortalama 2 hafta süresince geçmeyen öksürük şikayeti varsa mutlaka doktor kontrolünde bu durumun nedeni araştırılmalıdır. Özellikle soğuk kış aylarında enfeksiyon hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkan öksürük, yaşamı tehdit eden önemli bazı hastalıkların da belirtisi olabilir. Öksürüğün en sık görülen nedenleri astım, reflü ve çeşitli enfeksiyonlar olmakla birlikte, astım, akciğer kanseri, tüberküloz ve KOAH gibi yaşamı tehdit eden sorunların da habercisi olabilir. Uzun süren öksürük ve ateş şikayetleri ciddiye alınmalı, mutlaka doktora danışılmalı ve nedene yönelik tedaviler uygulanmalıdır."

ZATÜRRE NEDİR?

Zatürre, ya da tıbbi adıyla pnömoni; bakteri, virüs ve parazitlerin neden olduğu ölümcül bir akciğer enfeksiyonudur. Akciğerde meydana gelen bu enfeksiyon, alveol adı verilen havayla dolu küçük akciğer keseciklerine iltihap hücrelerinin birikmesine ve yine bu alana kan damarlarından gelen serumun dolması şeklinde ortaya çıkar. Zatürre, en sık görülen, hekime başvurmaya neden olan, en fazla ölüme yol açan hastalıklar arasındadır. Özellikle çocuklarda, 65 yaş üstü yaşlılarda, kronik bir hastalığı olanlarda (böbrek, şeker, kalp veya akciğer hastalığı gibi), sigara kullananlarda, bağışıklık sistemi sorunu olanlarda daha sık görülür ve ölümcül olabilir. Günümüzde etkili antibiyotikler ve aşılar sayesinde zatürre nedeniyle oluşan ölümler giderek azalıyor ancak hale en sık hastane yatış ve ölüm nedeni olmaya devam ediyor.

 

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri-->