Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Grip Salgını Nisan Ayına Kadar Devam Edecek

Her yıl grip virüslerinde değişiklik olduğunu ifade eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adem Yılmaz, grip hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Grip Salgını Nisan Ayına Kadar Devam Edecek

Grip Salgını

Her yıl grip virüslerinde değişiklik olduğunu ifade eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adem Yılmaz, grip hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

Son haftalarda Avrupa’da olduğu gibi Türkiye'de de grip hastalığına yakalananların sayısında artış görüldüğünü belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adem Yılmaz, salgınların daha çok ocak ayında başladığını ve nisan ayına dek süreceğini söyledi.

GRİP NASIL BULAŞIR?

'Gergedan virüsü' ya da 'gergedan gribi' gibi çıkan söylentilere de dikkat çeken Adem Yılmaz şunları söyledi: "Bu yıl gribe neden olan virüs farklı bir tür değil. 'Gergedan' diye tanımlanmış bir grip çeşidi yok. İnsanların kapalı alanlarda daha çok vakit geçirdikleri kış aylarında hastalık en yoğun dönemine ulaşır. Grip, hasta olan kişilerin konuşma, öksürme ve hapşırma gibi davranışları ile saçılan ve virüs içeren damlacıkların, 1 metre ve daha yakın olan kişilerin ağız, burun ve göz mukozalarına geçmesi ile bulaşır. Daha nadir olarak virüs içeren damlacıkla kirlenmiş yüzeylere, araç ve gereçlere kişilerin önce elleri ile dokunması ve sonrasında ellerini ağız, burun veya gözlerine götürmeleri ile de bulaşabilir. Yaklaşık 12-72 saat arasındaki kuluçka süresi sonrasında kişide hastalığın belirtileri görülüyor."

İSTİRAHAT ETMEK ŞART

Antibiyotiklerin grip virüsüne karşı etkili olmadığını da dile getiren Dr. Yılmaz, "Grip ilaçları hastalığın ilk 48 saatinde kullanılmaya başlanırsa etkili oluyor. Ana tedavi hastalığın belirtilerinin tedavisi şeklindedir ve mutlaka bu belirtileri azaltan ilaçlarla birlikte yatak istirahatı yapılmalıdır. Ayrıca gribe karşı en etkili yöntem ise aşıdır" diye belirtti.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

 

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR