Havaların iyice soğuması hastalıkların giderek çoğalmasına neden oluyor. -Bu hastalıkların arasında en fazla grip birçok kişiyi hedef alıyor. Gripliyken birçok önlem alıyorsunuz, peki ya diş fırçanızın hijyenine de gerekli önemi veriyor musunuz?

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, "Gripliyken diş macununu fırçaya değdirmeyin. Gripten sonra diş fırçanızı mutlaka değiştirin” şeklinde ifade etti. 

DİŞ FIRÇASI ÜZERİNDE VİRÜS BİRİKİR

Dr. Kökdemir, gripten sonra neden diş fırçasının değiştirilmesi gerektiğini ise şu sözlerle açıkladı: "Grip geçiren hastalarda grip süresince kullanılan diş fırçası üzerinde bu hastalığa sebep olan virüsler bol miktarda birikir. Bakterilerden farklı olarak virüsler vücut dışında da çok uzun süre canlılıklarını sürdürebilirler ve tekrar uygun ortam bulduğunda hastalığa sebep olurlar. Bu nedenle grip olduğunuzda kullandığınız diş fırçasını hastalığı atlattıktan sonra yenisi ile değiştirmek; vücudunuzun nekahet döneminde tekrar yoğun şekilde virüslere maruz kalmasını engelleyecektir. Ayrıca grip olduğunuz sürece kullandığınız diş macununu fırçanın üzerine sıkarken tüpün ağzının fırçaya değdirilmemesi de doğru bir davranış olacaktır”