Bilinen bir gerçektir ki grip hastalığı bulaşıcıdır. Çoğunlukla belirtiler ortaya çıkmadan bir gün evvelinden başlayarak bir haftaya kadar hastalar, grip mikrobunu etrafına bulaştırır.

Toplu yerlerde ve kapalı mekanlarda olan kişilerde hastalığa yakalanmak oldukça kolaydır. Rahatsızlık kişiden kişiye solunum yolu ile bulaşır. Hastalığa yakalanan kişinin hapşırma veya öksürme ile havaya verdiği su damlacıklarının içindeki mikrobun sağlıklı kişi tarafından solunması ile geçer. Su damlacıkları iki saat kadar havada kalabilir ve insanlara hastalığı yayabilir.

İşte grip hastalığını geçiren yöntemler…

* Grip salgın durumunda iken bol bol sarımsak tüketilmelidir. Evde gripli biri varsa odasının bir yerine soyulmuş sarımsak bırakılması hastalığın bulaşmasını engeller.

* Ekmek üstüne dilimlenerek tüketilen çokça soğan, bedeni zararlı mikroplardan temizler ve sinir sistemini kuvvetlendirir.

* C vitamini yönünden zengin olan portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi gıdalar fazlaca tüketilmelidir.

* Muz haşlaması yapılıp suyu tüketilmelidir. Ayrıca bolca muz yemek deoldukça fayda sağlar.

* İki çay kaşığı çiğ kahve, bir yumurtanın sarısı ile karıştırılarak içine bir tatlı kaşığı limonun suyu eklenir. Bu karışımı hap haline getirerek tüketin. Gribe iyi geldiğine şahit olacaksınız.

* Adaçayı, gargara yapılarak yutulur.

* 1 kilo suyun içine 30 gram çuha çiçeği kökü atılır ve haşlanır. Süzülerek ılık ılık günde 3 bardak tüketilir.

* 1 kilo suda 50 lavanta çiçeği haşlanır. Süzülerek çay şeklinde içilir.

* 1 kilo suda 10 gram kuru incir, 10 gram kuru üzüm haşlanır. İçine 5 tane muz ezilip ilave edilir. Hastalık bitene kadar bu karışımdan yemeyi sürdürün.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.