Grip Aşısı Olmadan Bunu Mutlaka Sorun!

Sıcaklıkların düşmesiyle grip vakalarında artış yaşanması bekleniyor. Kovid-19 salgınından dolayı uzmanlar özellikle risk grubunda yer alan kişilerin grip aşısı olmasını söylüyor. Ancak grip virüsü her sene farklılık gösterdiği için aşı olmadan önce ‘Bu senenin aşısı mı’ diye sormak gerekiyor.

Grip Aşısı Olmadan Bunu Mutlaka Sorun!

Grip Aşısı Olmadan Bunu Mutlaka Sorun!

Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını henüz kontrol altına alınamazken, her geçen gün vaka sayıları artıyor. Sıcaklıkların düşmeye başlamasıyla grip vakalarında da artış yaşanması bekleniyor. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova da riskli grupta yer alan kişilerin mutlaka grip aşı yaptırmasını önerdi.

Her geçen sene grip virüsünün değişime uğradığını bu nedenle de aşının mutlaka yeni tarihli olması gerektiğinin altını çizen Taşova, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

'İKİ HASTALIĞI BİBİRİNDEN AYIRMAK ŞİKÂYETLER AÇISINDAN İMKÂNSIZ'

Grip ve Kovid-19’u birbirinden ayırt etmenin ‘PCR’ testiyle mümkün olabileceğini belirten Prof. Dr. Yeşim Taşova, ‘Grip ve koronavirüsü birbirinden ayırmak, şikâyetler açısından imkânsızdır. Her ikisinde de öksürük, yaygın baş ve vücut ağrısı vardır. O nedenle bunların ayrımında bulgular olarak değil test olarak ayrılması gerekiyor. O da ‘PCR’ testiyle mümkün olabiliyor. Bunu ayırt etmeye çalışacağız. Öte yandan bizim Türkiye’de de çok yaygın kullandığımız Favipiravir etkin maddeli ilacı aynı zamanda gribe de etkin. Koronavirüsten önce Japonya’da, Uzak Doğu’da grip için kullanılan bir ilaç aslında. Dolayısıyla bu şekilde de tedavisini yapabileceğiz’ dedi.

‘AŞI HER SENE YENİLENİYOR’

Riskli gruplarda yer alan kişilerin mutlaka aşı yaptırması gerektiğini vurgulayan Yeşim Taşova, ‘Grip ve koronavirüs üst üste binerse ağır seyredebilme ihtimali var. Buradaki önemli olan olay ikisi bir araya gelince ve geç tedavi olunursa daha ağır bir tabloyla gitme potansiyelinin olması. O nedenle grip aşısını riskli gruplara mutlaka yapılmasını öneriyoruz’ dedi.

Her geçen sene grip virüsünün farklılık gösterdiğini bu nedenle de aşının her sene yenilendiğini belirten Taşova, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Grip aşısı her yıl yeniden yapılır. Geçen yılın grip aşısı sizi korumaz. Grip virüsü her yıl yapısını çok kolay değiştirir. Bu değişiklik küçük küçük olur ama 5-10 yıla bir bu daha büyük bir değişiklik olur. Bu daha büyük değişiklik olduğu zaman bir önceki döneme ait aşıda yaptığınız antikorlar sizi korumaz. Ne kadar büyük değişiklik olursa aşı bile sizi korumayacaktır. O nedenle her yıl bu aşı değiştiriliyor. Biz her yıl aşı geldiğinde, ‘Bu yılın aşısı mı?’ diye sorarız. Bu yılın aşısı aslında geçen yıl grip olan insanlardan toplanan virüslerden elde edilen aşıdır. Yani o virüsün özelliklerine uygun olarak üretilen bir aşıdır. Ama bu sene tamamen farklı bir yapıda olabilir. Bu sene çok büyük bir değişiklik olursa şimdilik onun sinyali yok ama bu sene olacağımız aşı da fayda sağlamayabilir. Zamanında kuş gribi gibi büyük salgınlarda bu durum yaşanmıştı. O nedenle aşı olurken öyle internetten falan satışı yok ama olursa da almayın. Eczanede, sağlık ocaklarında, sağlık kuruluşlarında bu yılın aşısı olmak kaydıyla aşıyı olmanızı öneririm.’

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR