Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Göz Kuruluğu

Göz sağlığımızı tehdit eden birçok rahatsızlık vardır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan göz kuruluğu nedir? Göz kuruluğunun oluşmasında etkin rol oynayan asıl sebepler nelerdir? Göz kuruluğunun tedavisi var mı?Göz kuruluğu hakkında merak ettiğiniz soruların tüm yanıtları haberimizde. İşte haberin detayı...

Göz Kuruluğu

Göz sağlığımızı tehdit eden birçok rahatsızlık vardır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan göz kuruluğu nedir? Göz kuruluğunun oluşmasında etkin rol oynayan asıl sebepler nelerdir? Göz kuruluğunun tedavisi var mı?Göz kuruluğu hakkında merak ettiğiniz soruların tüm yanıtları haberimizde. İşte haberin detayı...

GÖZ KURULUĞU NEDİR?

Göz kuruluğu göz hastalıklarından en sık ortaya çıkandır. Gözyaşı yetersizliği durumunda ortaya çıkar. En yaygın belirtileri gözde yabancı cisim hissi, batma, yanma, kızarıklıktır.

Gözyaşı tabakalarından birinin eksik olması göz kuruluğuna neden olmaktadır. 

GÖZ KURULUĞUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Göz kuruluğu gözde yanma, batma, kuruluk şikayetleriyle kendini gösterir. Hastalar genel olarak gözde yabancı bir cisim varmış hissine kapılır. Gözde kızarıklık, rüzgardan veya sigara dumanından rahatsız olma göz kuruluğunun belirtilerindendir.

Bunun dışında kontakt lens kullanımında zorluk yaşayan bireyler ve göz kuruluğuna bağlı olarak oluşan sulanma gibi şikayetler yaşayan hastaların bir an önce vakit kaybetmeden göz doktoruna muayene olmaları gerekir.

GÖZ KURULUĞUNUN SEBEPLERİ NELERDİR?

İlerleyen yaşlarda azalan gözyaşı salgısı göz kuruluğuna neden olmaktadır. En çok menopoz sonrası kadınlarda görülür. Bunun dışında kuru, sıcak, rüzgarlı ve sigara dumanının yoğun olduğu yerlerde bulunan kişilerin göz yaşları gözde birikmez. Bulunduğu ortamın ısısı gözyaşının buharlaşmasına neden olur. Çevresel faktörler bu nedenle önemlidir.

Ayrıca özellikle gençlerde en sık görülen göz kuruluğu sebebi yoğun tablet ve bilgisayar kullanımıdır. Uzun saat boyunca gözlerin televizyona odaklanması, uzun süre telefon kullanımı göz kırpma refleksini bozduğu için buharlaşma artar ve göz kuruluğu meydana gelir.

Bunlara ek olarak gözyaşı bezlerinin işlevini yerine getirememesi göz yaşı üretimini azaltır. Bu durumda oluşan göz kuruluğu genel olarak diysbet hastalarında görülür.

Bazı rahatsızlıklar için kullanılan ilaçların yat etkilerine bağlı olarak da göz kuruluğu yaşanabilir. En nadir görülen sebeplerden biri sjögren sendromudur. Genellikle bu sendroma yakalanmış kişiler 50'li yaşlardaki kadın hastalardır. Bu hastalarda göz kuruluğuyla birlikte ağız kuruluğu şikayetleri seyreder.

GÖZ KURULUĞUNUN TEDAVİSİ NEDİR?

Göz kuruluğu rahatsızlığında öncelikle göz kuruluğuna sebep olan faktör bulunmalı ve ortadan kaldırılmalıdır. Göz kuruluğuna neden olacak çevresel faktörlerden hasta kendini muhafaza etmelidir. Hasta gözlerini bilgisayara fazla odaklamamalıdır. Gözlerini çalışma ortamında sık sık dinlendirmelidir. Telefon ekran ışığını gözü az yoracak şekilde ayarlamalıdır.

Rüzgarlı ortamlarda güneş gözlüğü, yüzerken koruyucu gözlük kullanılmalı.

Günde en az 2 litre su tüketilmeli.

Omega 3 açısından zengin besinler tüketilmeli.

Kişiler uyku düzenlerini bozmamalıdır.

Doktor tarafından önerilen damla, jel veya suni gözyaşı damlası kullanılabilir. Göz kuruluğu tedavisi sırasında hastanın göz kuruluğuna neden olan hastalığın olup olmadığı araştırılır. 

Hastalar bilgisayar ekranına bakarken arasına mesafe koymalıdır. Bilgisayar ekranı ile yüzü arasında 50-80 cm uzaklık omalıdır. Ayrıca hastalar gözü az yoran renklere bakmalı ve yazı puntoları tercih etmelidir.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın
[N-#74196]

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR