Göğüs Kanseri Hakkında Bilinen 5 Yanlış Bilgi

Göğüs kanserinde risk faktöründen cerrahi tedavisine kadar pek fazla konuda kulaktan kulağa dolaşan yanlış bilgiler tanıyı geciktirerek tedavinin başarısını olumsuz yönde etkiliyor.

Göğüs Kanseri Hakkında Bilinen 5 Yanlış Bilgi

Göğüs kanserinde risk faktöründen cerrahi tedavisine kadar pek fazla konuda kulaktan kulağa dolaşan yanlış bilgiler bir taraftan tanıyı geciktirerek tedavinin başarısını olumsuz şekilde etkilerken, bir taraftan da hastaların gereksiz endişelenmelerine neden oluyor.

Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Can Atalay göğüs kanserinde doğru sanılan yanlış bilgileri anlattı, önemli bilgiler verdi.

1- Yanlış: Göğüs kanseri genç yaşlarda görülmez

Doğrusu: Göğüs kanseri yaş ilerledikçe daha fazla saptanan bir kanser türü olmasına karşın, ülkemizde, 35 yaş altında tanı konulan meme kanseri hasta sayısı giderek artıyor. Resmi Göğüs kanseri tarama programında mamografi çektirme yaşının 49’dan 40’a indirilmesi de bu bulgunun doğruluğuna işaret ediyor. 

2- Yanlış: Ailede bir akrabanın göğüs kanseri olması meme kanserine yakalanma riskini çok artırıyor

Doğrusu: Göğüs kanserinde ailesel risk artışı için belirlenmiş kriterler mevcut. Bu kriterlere göre ailede kişinin birinci derece akrabalarından (anne, kız kardeş, teyze, hala) en az 2’sinde göğüs kanseri saptanması gerekiyor. 

3- Yanlış: Şeker içeren besinleri fazla tüketmek göğüs kanserini tetikliyor

Doğrusu: Kilo alımı vücutta yağ dokusunun artmasına ve göğüs kanserini tetikleyen östrojen hormonu yapımının artışına neden olabiliyor. Özellikle menopozda olan kadınlarda fazla yağ dokusu, östrojenin vücuttaki tek kaynağını oluşturuyor. Bu nedenle menopoz dönemindeki kadınlar göğüs kanseri açısından daha fazla risk altında oluyor. 

4- Yanlış: Göğüste saptanan kistler (fibrokistik hastalık) kanser riskini artırıyor

Doğrusu: Göğüste saptanan kistlerin yüzde 90-95’i sıvı içeren basit kesecikler oluyor. Bu tipteki kistlerin 6 ay – 1 yıl arayla izlenmeleri gerekiyor. Daha az oranda karşılaşılan karmaşık (kompleks) kistler ise sıvının yanı sıra katı alanlar da içerdiğinden iğne biyopsisi yapılmasını gerektirebiliyor.

5-Yanlış: Göğüste saptanan kitleden biyopsi yapılması kanserin yayılmasına neden oluyor

Doğrusu: Biyopsi sırasında ve sonrasında göğüs kanserinin yayılma riski çok düşük oluyor. Göğüs kanseri tanısı ilk aşamada iğne biyopsisi ile konuyor ve bu tip biyopsi açık cerrahi biyopsiye kıyasla herhangi bir yayılma riski taşımıyor. 

Yorum Yaz