Göğüs Kafesi Ağrısı Neden Olur?

Vücutta, sağ ve solda 12, toplam 24 kaburgadan oluşan, organları koruma amacı olan vücut bölümüne göğüs kafesi adı verilir. Zaman zaman, vücudun bu bölümünde ağrılar yaşanabilmektedir. Peki bu ağrıların sebebi nedir? Bu ağrılar nasıl geçer? İşte detaylar…

Göğüs Kafesi Ağrısı Neden Olur?

Göğüs Kafesi Ağrısı Neden Olur?

Göğüs kafesi ağrısı neden olur da birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Zaman zaman ani bir şekilde ağrı yaşanabilir. Bu gibi durumlarda muhakkak doktora gözükmek gerekir.

GÖĞÜS AĞRISININ NEDENİ

Göğüs kafesindeki ağrı genel olarak keskin bir biçimde olur. Yapılan hareketlere ya da bulunulan pozisyonun şekline göre oluşur. Vücudun göğüs bölümüne alınmış darbe ya da göğüs bölümü üzerine düşmeler sonucunda göğüs kafesi ağrısı ile karşı karşıya kalınabilir.

Göğüs kafesi ağrısı, genel olarak darbe ya da çarpma ile oluşurken bazı durumlarda yaşamı tehdit eden sebeplerden dolayı da oluşabilen bir ağrı çeşididir. Örneğin, göğüs kafesi ağrısı kalp krizinin bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Eğer fazla çaba sarf edilmediyse, ani öfke ve fazla yemek yedikten sonra oluşuyorsa bu kalp krizinin habercisi niteliğinde bir ağrı olabilir. Bunun dışında çoğunlukla kas ve iskele sisteminde yaşanan sorunlarla meydana gelir.

Türlü akciğer hastalıkları da göğüs kafesi ağrısına sebep olan etkenlerdendir. Bu ağrılar ile birlikte nefes almada güçlük, öksürük, balgam görülürse göğüs kafesindeki ağrı, bir akciğer hastalığının haberciği olabilir. Ancak sebep ne olursa olsun, göğüs kafesi ağrısı neden olur ki diye düşünülerek bir uzmana başvurulması gerekir.

HAMİLELİK SIRASINDA GÖĞÜS KAFESİNDEKİ AĞRI

Normal yaşamın yanı sıra hamilelikte de göğüs kafesi ağrısı yaşanabilmektedir. Göğüs kafesi ağrısı neden olur, hamileler arasında da merak konusudur.

Hamilelik sırasında rahim genişler, büyür ve göğüs kafesi üzerine baskı uygulanır. Ağrı çoğunlukla iğne batması ya da sancı biçiminde sağ tarafta hissedilir. Rahim genişliğinin ve bebeğin büyüklüğünün artması 3 ile 4 aydan sonra hamile kadınların bu konudaki şikayetlerinin artmasına yol açmaktadır.

Bu şikayeti olan hamile kadınlar rahat ve bol kıyafetler giymelidir. Dar kıyafetler kaburgalara baskı yaparak hem bebeği hem anneyi rahatsız ederek yaşanacak ağrıları arttırabilir.

Hamilelikte giyilen kıyafetler kadar oturma ve yatma şekilleri de büyük önem taşımaktadır. Rahat oturmak, yumuşak zeminde, sağ ya da sola doğru yatmak da ağrıları azaltacaktır. Ancak göğüs kafesinde sürekli bir şekilde ağrı ve sancı hisseden hamile kadınlar kesinlikle doktorla görüşmelidirler.

GÖĞÜS KAFESİNDE AĞRININ TANI VE TEDAVİSİ

Göğüs kafesinde yaşanan ağrının nerede ve nasıl bir biçimde olduğunu belirlemek önemlidir. Önceden geçirilen kaza ve yaranmalar ya da ameliyatlara bağlı ağrılar için MR ya da röntgen gibi görüntüleme cihazları kullanılarak tanı süreci gerçekleştirilir. Kronik ağrılarda ise kemik taraması yapmak amacıyla radyoaktif materyal enfeksiyonu uygulanmakta ve özel bir kamera ile görüntüleme yapılarak tanı süreci gerçekleştirilmektedir.

Kaburgalarda yaşanan kırık ya da çatlak gibi bir durumdan dolayı yaşanan ağrılar için kompresyon sargıları kullanılmaktadır. Ancak ağrı, bir kitleden dolayı yaşanıyorsa tedavide cerrahi yöntem tercih edilmektedir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR