Gluten nedir? Gluten alerjisi belirtileri neler? Gluten alerjisi olanlar ne yemeli? Glutensiz beslenme hakkında bilmeniz gerekenler? İşte tüm bu soruların yanıtları önemli bilgiler haberimizin detayında saklı...

GLUTEN NEDİR? 

Gluten iki farklı proteinden oluşuyor : Gliyadin ve Glutenin. Bu proteinler aslında insanlar tarafından sindirilemez. Bunun için toksik olarak kabul edilir. Fakat insan vücudu, günlük belli bir miktar glutene yine de tolerans gösterebilir.

GLUTEN NELERDE VAR?

Gluten arpada, buğdayda, çavdarda ve buğdayla çavdar arasında yer alan tritikale ununda da var.

GLUTEN ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR? 

Eğer çölyak hasasıysanız, az da olsa gluten tükettiğinizde karın ağrısı ve şişlik hissi olur. Çölyak hastası değilseniz yine de glüten intoleransı veya glüten duyarlılığına sahip olabilirsiniz. Bu durumda vücutta şişkinlik, gastrointestinal sorunlar, egzama, kabızlık, baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları, zihinsel bulanıklık ve yorgunluk gibi belirtiler gözlemleyebilirsiniz.

GLUTENSİZ BESLENME

Glutensiz beslenmenin içinde neler var? Pirinç, yulaf, darı ve mısırda glüten bulunmuyor. İçecek olarak ise su, kahve ve çay ve şarap glüten içermiyor fakat birada glüten bulunuyor.

Gluten alerjisinin belirtileri, diğer pek çok hastalığın belirtisiyle karıştırılabilir. Bu yüzden doktorunuza giderek kan tahlili yaptırabilir ve glutensiz yiyecekler tüketmeye başlamadan önce, gluten intoleransınız olup olmadığını veya çölyak hastası olup olmadığınızı net bir şekilde öğrenebilirsiniz. Çünkü glutensiz beslenmede yer alan yiyecek ve içeceklerle, aynı zamanda almanız gereken bazı vitamin protein ve mineralleri de alamayabilirsiniz. Ve bu sizin için, uzun vadede daha zararlı olabilir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.


[N-#73730]
[N-#71152]
[G-#17233]
[G-#12051]