Ganglion Kisti Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Eklem üzerinde, kasları kemiğe bağlayan doku ve tümör üzerinde oluşan şişliğe Ganglion kisti denilmektedir. Genellikle kadınlarda 20 ila 40 yaşları arasında görülür. Peki, Ganglion kisti nedir? Ganglion kisti belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Detaylar haberimizde…

Ganglion Kisti Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ganglion Kisti Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ganglion kisti, genellikle eklem üzerinde, kasları kemiğe bağlandığı doku ve tümörün üzerinde oluşan bir şişliktir. İyi huylu olan bu kistler dağılma yapmazlar. Sıvı keseleri gibi olan ve içerisinde yapışkan koyu, renksiz, jöle gibi şeffaf bir madde bulunmaktadır. Kistin büyüklüğüne göre katı veya sünger şeklini alabilir.

Genellikle 20-40 yaş arasındaki kadınlarda görülür. Nadirde olsa 10 yaş altı çocuklarda da görülebilmektedir. Bir büyük ve bir kaç küçük kistten oluşmaktadır. Küçük kistler orta sap kısmından birleşik şekilde büyük gibi görünebilir. Elin üst kısmında oluşması bileğin büküldüğü zaman ortaya çıkmasını sağlar.

GANGLİON KİSTİ NERELERDE GÖRÜLÜR

  • Ellerde parmak köklerinde, avuç kısmında nohut kadar büyüklükte görülebilir.
  • Parmak etrafında, ucunda oluşur müköz kisti olarak da bilinir.
  • Ayağın üst kısmında, diz ve ayak bileğinin dış kısmında da oluşabilir.

GANGLİON KİSTİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ganglion kisti, şişlik halindedir ve büyüklüğü değişkenlik gösterebilir. Yumuşak şekilde; 1-3 cm çapında olur ve hareketsizdir. Aniden oluşabilir, küçülür, yok olur veya daha sonra tekrar görülebilir. Ganglion kistleri geçici olarak ağrı oluşmasına neden olabilir. Ağrı oluşmaya başlamışsa kronikleşir ve hareket ettirildiğinde ağrı daha da artar. Tendona bağlı kısımlarda görülürse parmaklarda zayıflık ortaya çıkabilir.

Nedeni bilinmeyen Ganglion kisti, bazı darbeler veya eklemlerde oluşan doku bozukluğu ile ortaya çıkabilmektedir. Ganglion kisti içerisindeki sıvı alınarak test edilir katı olması durumunda atardamar ile ilgili olup olmadığı araştırılır. Aynı zamanda MR çekilerek de test edilebilir. Ona göre tanısı konulur.

GANGLİON KİSTİ TEDAVİSİ

Ganglion kistleri genellikle oluşur ve daha sonra kaybolur. Tedaviler kaygıların geçmesi için uygulanmaktadır. Kistin içerisindeki sıvının boşaltılması ameliyatla gerçekleşir. Bileğin sabitlenmesi sağlanarak hareket etmesi engellenir. Ameliyat ile alınması ağrılı bir şekilde ortaya çıkması halinde yapılır. Bu durum elin kullanımını zorlanması ve karıncalanma ile güçsüzleşme durumunda gerçekleştirilir. Basit hareketler yaptırılarak rahatlaması sağlanır. Sabitlenen elin bandajı uzun süre kalmamalı ve hareket etmesi açısından çıkarılmalıdır. Ganglion kisti zararsız olması nedeniyle çok büyük sorun teşkil etmez ve kısa sürede iyileşir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR