Fıtık Ameliyatı İçin Gittiği Hastanede Kalbini Delik Olduğunu Öğrendi

Bursa’da yaşayan 30 yaşındaki Celili Koç kasık fıtığı için başvurduğu hastanede kalbinin delik olduğunu öğrendi. Yaklaşık 30 dakika süren ameliyatsız müdahale sonucunda sağlığına kavuşan Koç, ilerleyen zamanda ortaya çıkabilecek birçok hastalığın önüne geçti.

Fıtık Ameliyatı İçin Gittiği Hastanede Kalbini Delik Olduğunu Öğrendi

Fıtık Ameliyatı İçin Gittiği Hastanede Kalbini Delik Olduğunu Öğrendi

Bursa’da kasık fıtığı ameliyatı için başvurduğu hastanede kalbinde delik olduğunu öğrenen 30 yaşındaki Celil Koç, Transkateter Atriyal Septal Defekt (ASD) kapatılması yöntemi, yani ameliyatsız kalp deliğinin kapatılmasıyla yeniden sağlığına kavuştu.

Yaklaşık 30 dakika süren müdahaleye ilişkin açıklamalarda bulunan Kardiyoloji Kliniği hekimi Prof. Dr. Enbiya Aksakal, ‘Başka bir hastanede kasık fıtığı ameliyatı için gerekli olan testlerden geçen Celil Koç, kalbinin 2 santimetre delik olduğunu öğrenmiş. Geçmişte ciddi bir şikayeti olmayan hastamız, askerliğinden tutun da bütün günlük aktivitelerini rahatlıkla yapabilen bir profili var. Kalbinin sağ bölümünde büyüme ve 2 santimetrelik delik tespit edildi. Ancak bu deliğin kalbini etkilemesi, kalp fonksiyonlarının ilerleyen süreçte bozulması ihtimalinin yüksek olması sebebiyle gerekli müdahaleyi yaptık. Hastanın kasığından girerek herhangi bir kesi olmaksızın deliği tamamen kapattık. İşlem sırasında ve sonrasında hiçbir sorun çıkmadı. Transkateter Atriyal Septal Defekt (ASD) müdahalesi sonrası bu haliyle ilerleyen yaşlarında hiçbir sorun olmadan hayatını idame ettirebilecek. Bütün bireylerin yaptığı bütün aktiviteleri yerine getirebilecek’ şeklinde konuştu.

Uzun yıllar boyunca ameliyat olmaktan korktuğu için kasık fıtığı ameliyatı olmaktan kaçındığını belirten Celil Koç, karar verdiğinde ise EKG çekiminde ve kalp muayenesinin ardından kalbinin delik olduğunun ortaya çıktığını sözlerine ekledi. Koç, ‘Gerekli ölçümlerin ardından kapalı tip ameliyat olabileceğim söylendi. Kısa süren operasyon sonunda kendimi gayet iyi hissediyorum. Kasık fıtığı ameliyatımı ise 6 ay sonraya erteledik’ dedi.

Celil Koç, işlemi yapan Prof. Dr. Enbiya Aksakal ve Doç. Dr. Selim Topcu’ya teşekkür etti.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR