Uzmanlar, muhteşem kokusuyla hemen hemen herkesin sevdiği bitkilerin başında gelen fesleğenin, yemeklere verdiği hoş aroma dışında da kullanılabiliyor. Fesleğen bitkisinin de daha önceden duymadığımız ve bilmediğimiz bir çok faydası bulunmaktadır. Eski dönemlerde doğurganlığı artırmak amacıyla kullanılan fesleğen bitkisi, hoş kokusuyla uyarıcı etki veriyor. Kan dolaşımını hızlandıran fesleğenin bilinen en eski afrodizyaklardan olduğunu ifade eden uzmanlar, "Yemeklerinizin yanı sıra cinsel hayatınızı da lezzetlendirebilirsiniz" açıklamasını yaptı. Hoş kokulu fesleğen bitkisinin etkisini artırmak için domates ile birlikte yenmesini tavsiye eden uzmanlar, "Cinsel sorun yaşayanlar mutlaka bu bitkiyi denemeli" önerisinde bulundu.

FESLEĞENİN BİLİNMEYEN FAYDALARI

Hoş kokulu fesleğen bitkisi, sindirimi kolaylaştırır ve mideyi yatıştırmaya yardımcı olur.

Fesleğen bitkisi balgam, gaz ve idrar söktürücü özelliklere sahiptir.

Baş ağrısını gidermeye yardımcı olur.

Öksürüğü anında keser.

Sinirleri güçlendirici etkiye sahiptir.

Fesleğen, hemen hemen her yaşta insanın anlık olarak yaşadığı depresyon problemini ve uykusuzluğu gidermede önemli rol oynar.

KULLANIMI VE UYGULANIŞI

Yukarıda saydığımız etkileri sağlaması için de, fesleğen tohumları kaynar suda 15-20 dakika demlendirilir. Hazırlanan çay, günde 2 defa tüketilebilir.