Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Fazlası Ödem Oluşmasına Neden Oluyor!

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan kahve, vücudumuzu dinç tutmanın yanı sıra sosyal hayata da insanlarla iletişimde olmayı sağlayan enfes bir içecektir. Ancak kokusuyla bile mest eden kahve, yeterli tüketildiğinde fayda sağlarken, fazla tüketildiği zamanda insan sağlığı için zararlı olabilir.

Fazlası Ödem Oluşmasına Neden Oluyor!

Fazlası Ödem Oluşmasına Neden Oluyor!

Kahvenin, kafein ve birçok türde polifenol içerdiğini belirten Diyetisyen Feyza Nur Ceylan, “Bu yüzden kahve; antioksidan özelliğe, lipid metabolizmasını düzenleme, serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırma gibi özelliklere sahip,” ifadelerini kullandı.

VÜCUTTA ÖDEM TUTULMASINA NEDEN OLUR

Kahvenin yararlı olduğunu düşünerek gün içerisinde çok fazla tüketmenin en büyük hatalardan biri olduğunu ifade eden Ceylan, “Çünkü kahvede bulunan kafein fazla miktarda tüketildiği takdirde vücutta ödem tutmaya başlatır. Son yapılan çalışmalarda kahve ve kafein miktarının günde bir kez 200-400 mg kafein ve günde 2-3 fincan, özellikle sade kahve tüketimi koroner kalp hastalıkları riski oluşturmadıkları ve insan sağlığına zararlı bir etkisi olmadığı görülmüştür,” dedi.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer noktanın ise kahvenin yapılış aşaması olduğunu söyleyen Ceylan, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Çünkü kahvede bulunan kafein miktarı; kahvenin türüne, kavrulma derecesine, pişirme yöntemine göre farklılık gösterir. Bizim bu durumda yapılış farklılığına dikkat etmemiz gerekir. Bu farklılık hem kafein miktarını etkiler hem de kahvenizi şekerli yaptığınızda ekstra kalori alımına sebep olur.

Fazla kahve ödem yapıyor! Kahve tüketimi tıbbi literatürlerde çok ilgi gören ve çok araştırılan bir konudur. Bu yüzden kahvenin birçok kronik rahatsızlıklarla ilişkisi vardır. Kahvenin içerisinde bulunan klorojenik asit, antioksidan özelliğe sahiptir. Glukoz metabolizmasını ve insülin duyarlılığını geliştirerek diyabet hastalarının şekersiz olarak kahve tüketimi önerilebilir.”

DEPRESYONU AZALTIR

Kalp ve damar hastalıklarının risk faktörü olarak bilinen depresyon riskini azalttığını dile getiren Ceylan, “Belirtilen kahve tüketimi sonucunda normal vücut ağırlığına sahip bireylerde yağ oksidasyonunu ve besinlerin termik enerjilerini vücut ağırlık kontrolü üzerinde etkilidir.

Sağlıklı beslenme planı oluştururken ara öğünlerde uzman kontrolünde yazılabilir. Bu olumlu etkileri dışında içerisindeki kafein miktarından dolayı özellikle kafeinin 750 mg/gün den fazla alımı yapılan araştırmalara göre idrar çıkışını, kemik sağlığı üzerine olumsuz etki sağlayarak idrar kalsiyum ve magnezyum atışını arttırabilmektedir.” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR