Karıncalar özellikle keskin kokusu olan tatlardan hoşlanmazlar. Bu sebeple onları yuvalarına tekrar sokabilmenin yolu bu keskin tatların onları rahatsız etmelerinden geçiyor. Karınca yuvaları özellikle toplandıkları yerlerden kendini belli ederek ortaya çıkmaktadır. Bu yuvaların başladıkları yere bu tatları bırakmak yeterli olacaktır.

Bu tatlardan bir tanesi de kahvedir. Özellikle türk kahesinin fincan dibinde biriken telvesinin karıncalar üzerinde oldukça etkili bir etkisi bulunmaktadır. Kahvenin keskin kokusu onları kaçırdığı gibi aynı zamanda tekrar türemelerini de engellemiş olacaktır.

Kahve gibi keskin bir tata sahip olan bir besin de tarçındır. Tarçın özellikle keskin kokuya sahip olmasından dolayı hem karıncaları kaçıracak hem de bulunduğu yerde hoş bir koku bırakacaktır.

Keskin koku denildiğinde akla ilk gelen besin de sirkedir. Sirke keskin kokusuyla tüm karıncaları kaçırmakla kalmayacak bulunduğu yerin de kirlerden arınmasına yardımcı olacaktır.

Keskin bir kokuya sahip olmasa da yine de karıncalar üzerinde kötü bir etki bırakan bebek pudrası da karıncaları kaçırmanın bir diğer alternatif yoludur.

Son olarak limon kabuğu karıncaların korkulu rüyasıdır. Bir çok kadının da uyguladığı bir yöntem olan limon kabuğu ile karınca yok etme yöntemi oldukça işe yaramaktadır.