Yoğurdu evde yapmanın da önemli püf noktaları bulunmaktadır. Özellikle yoğurdun bütün etkilerinden yararlanmak için evde yapılması fazlasıyla önem taşımaktadır. Doyurucu bir besin olan yoğurt birçok hastalığın önlenmesinde de etkili. Yoğurdun içeriğindeki faydalı bakteriler sayesinde vücut direncimiz fazlasıyla sağlanarak metabolizma hızımız oldukça hızlı yükselmektedir. Tüm bunların yanında evde yoğurt yapmak oldukça kolay ve hızlı bir yöntem olacaktır.

Zengin protein kaynağı olmasından dolayı dokuların gelişmesi ve onarılmasında etkili olan, yıpranan kasların onarılmasında ve kas artışında görev alan yoğurdun bütün bu etkilerinden yararlanmak için evde yapılması çok önemli.

Satın alınan sütün sağlıklı ve hijyenik olması gerekir. Süt mikroorganizmaların kolaylıkla çoğalabileceği bir ortamdır. Bu yüzden tüketilecek sütün güvenilir yerden alınmasına ve taze olmasına dikkat edilmelidir.

Öncelikle ihtiyacımız olan ürün yeteri kadar süt olacaktır. Sütün olduğunca uzun süreler boyunca kaynaması gerekmektedir. Süt iyice kaynadıktan sonra iyice ılımasını bekleyerek ılıdıktan sonra içerisine bir kaşık yoğurt ilave ederek üstünün hava almayacak şekilde kapatılması gerekiyor. Yoğurdunuz yeterli sıcaklıkta bekletildikten sonra ertesi sabah yenmeye hazır olacaktır.