Evlerinde hayvan besleyen insanlarda en çok merak edilen konu da hayvan beslemede en önemli unsur olan hijyen konusudur. Bunun sebebi hayvan besleyen insanların yaşadıkları zorluklar üzerinden gidilerek hayvan beslemenin olumsuz yanlarına yoğunlaşmaktır. Tüm bu sorulara ve kınama belirten sözlere alışkın olan hayvan sahipleri hayvan beslemenin o olumlu yönlerini çoktan fark etmişlerdir bile.

Hayvanları sevmenin bile stresi büyük oranda azalttığı kanıtlanmışken insanların hayvan beslemeye ön yargılı bakmaları mantıksızdır. Özellikle kalp hastaları evcil hayvanla göğüs hizasında sevgi gösterdikleri takdirde kalp atış hızlarının stabil seviyeye geldiğini fark edeceklerdir. Kalp hastalığına yakalanma oranını da büyük oranda düşürmektdir.

Özellikle hayvanlara şefkat göstermek onları sevmek stresi büyük ölçüde azaltarak sizi dinginleştirir ve sakinleştirir. İş çıkışlarında veya çok stresli bir günün ardından hayvanlarınızı sevmek ve onlarla ilgilenmek ruh sağlığınızı olumlu yönde etkileyerek depresyona girmenizi büyük oranda önlemektedir. Özellikle anne ve babalar çocuklarını hayvanlardan uza tutarak bakterilerden ve virüslerden onları muhafaza ettiklerini düşünürler. Fakat bu durum tam tersine çocuklar için zararlıdır. Bunun sebebi araştırmalar sonucunda hayvanlarla büyüyen çocukların alerjiye yakalanma oranları ve bağışıklık sistemi hastalıklarına yakalanma oranları daha düşük çıkmıştır.