Et seçimi et içeren yemekleri yapmadan önce oldukça önemli bir adımdır. Bu adımda dikkat etmeniz gereken bir çok unsur bulunmaktadır. Özellikle etin daha lezzetli pişmesi adına bu adımın önemi büyüktür. Etin tazeliğinden emin olmak da ileride oluşacak gıda zehirlenmelerine karşı büyük bir önlem olmaktadır. Satın alacağınız etin bozulup bozulmadığını anlamanın en basit yolu ise renginin kontrol edilmesidir. Etin rengi mora kaçıyor ve kanı çekilmiş gibi duruyorsa o et tazeliğini kaybetmiş demektir. Et üzerinde siyah veya yeşil noktalar da barındırıyorsa bu durumda etin tazeliğini kaybettiğini göstermektedir.

Etinizin herhangi bir gıda zehirlenmesine yol açıp açmayacağını öğrenmenin bir diğer yolu ise etin kokup kokmadığından emin olmaktan geçiyor. Satın aldığınız et bozuk ve ekşi bir kokuya sahipse ileride oluşacak gıda zehirlenmelerinin de habercisi olmaktadır.

Etin bünyenize ne kadar yarar sağlayacağını öğrenmenin bir yolu da etin elinize yapışıp yapışmadığından emin olmanızdan geçiyor. Satın aldığınız et elinize yapışıyorsa bu durum ileride oluşacak gıda zehirlenmelerinin haberci olmaktadır. Taze et ele yapışmaz ve parlaklığı bakidir.