Et Yerine Geçen Mantarın Faydaları

En az et kadar faydalı olan mantar hem hesaplı hem de lezzetli bir alternatif. Diyetisyen Nilüfer Terzioğlu, mantarı sofralarımızdan eksik etmememiz için geçerli sebepleri bizlerle paylaştı.

Et Yerine Geçen Mantarın Faydaları

En az et kadar faydalı olan mantar hem hesaplı hem de lezzetli bir alternatif. Diyetisyen Nilüfer Terzioğlu, mantarı sofralarımızdan eksik etmememiz için geçerli sebepleri bizlerle paylaştı. İşte detaylar...

SADECE SEBZE DEĞİL

Mantar, sebze grubundan sayılsa da aslında içerdiği besin öğeleri sayesinde et, kuru baklagiller ve tahıl grubuna benzer. Düşük kalori, yüksek vitamin ve mineral içeren bir besin tüketmek istiyorsanız mantar tam size göre.1 kase dilimlenmiş mantar (yaklaşık 70 gr) sadece 15 kalori enerji sağlar.

YÜKSEK ANTİOKSİDAN İÇERİR

Bol miktarda potasyum içeren mantar, türlerine göre selenyum ve bakır mineralleri açısından da zengindir. Mantar, sinir sistemi sağlığı için gerekli olan B grubu vitaminlerinden riboflavin, niasin ve pantotenik asit içerir. Ayrıca karbonhidrat, protein ve yağın vücutta enerji olarak kullanılabilmesini sağlar. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde yüksek antioksidan kapasitesine de sahiptir.

DOĞAL D VİTAMİNİ KAYNAĞI

Kemiğin yapısını oluşturan kalsiyum ve fosfordan zengin olan mantarı diğer sebzelerden ayıran en önemli özelliği doğal D vitamini sağlayıcısı olmasıdır. Bu özelliği bitki sterolü ergosterolden kaynaklanmaktadır. Düzenli mantar tüketimi ile menopoz sonrası kadınlarda kemik erimesi riskinin azaltılabilir. Ayrıca çocuklarda kemik ve diş gelişiminde de yardımcı olmaktadır. En yüksek D vitaminine sahip olan mantar türleri portabella ve maitake iken en düşüğü ise beyaz mantarlardır.

SİNDİRİM SİSTEMİNE FAYDALI

Lif oranı yüksek olan mantar dışkıyı yumuşatır ve kabızlığa gidermeye yardımcı olur. Sindirim sisteminin hızlanmasını sağladığından, sindirim sistemi ile alakalı diğer sorunların da ortadan kalmasını sağlar.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.


Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri