Estetik Nedir? Medikal Estetik Yöntemleri Nelerdir?

Estetik cerrahi ile kişi, kendini daha iyi hissetmek adına birtakım müdahalelere başvurur. Tıp bilimi, bu durumlar için çözümler sunar. Medikal estetik uygulamalar da bu çözümlere örnek gösterilebilir.

Estetik Nedir? Medikal Estetik Yöntemleri Nelerdir?

Estetik Nedir? Medikal Estetik Yöntemleri Nelerdir?

Yaşlanma etkileri, stres, sigara kullanımı gibi etkenler zamanla cildin genç ve canlı görünümünü kaybetmesine neden olur. Kişi bu problemler doğrultusunda kendini daha iyi hissetmek ve daha iyi görünmek adına estetik müdahalelere yönelir. Tıp bilimi ilerledikçe de birçok alanda medikal estetik uygulamaları yapılabiliyor.

ESTETİK MÜDAHALELER

  • Rinoplasti - Estetik burun ameliyatı: En yaygın estetik cerrahi operasyonlarından olan rinoplasti ile burun kemeri alınabilir, burun ucu kaldırılabilir veya inceltilebilir ve nefes alma problemleri giderilebilir.
  • Meme estetiği: Estetik müdahaleler ile meme büyütme veya küçültme, meme dikleştirme, meme asimetrisi gibi işlemler yapılabiliyor. Erkeklerde de yapılabilen meme estetiği genellikle memedeki yağ dokusu artışı üzerine olup, küçültme olarak karşımıza çıkıyor.
  • Liposuction - Yağ alma ameliyatı: Vücuttaki fazla kilonun, istenmeyen yağ birikimlerinin bir aspiratör yardımıyla alınması olarak biliniyor. Yağ alma ameliyatı eğer deri yapısı uygunsa vücuttaki neredeyse her bölgeye uygulanabilen bir işlemdir.
  • Karın germe ameliyatı: Özellikle aşırı kilo kaybı veya soğum sonrası karı bölgesindeki sarkmanın düzeltilmesi için uygulanan bir operasyondur. Sarkmış deri ve fazla yağ tabakası üzerine yapılan bir işlemdir. Bu müdahaleyle karın bölgesi daha sıkı, gergin ve düz bir görünüme kavuşur.
  • Blefaroplasti - Göz kapağı ameliyatı: Yaşlanma, genetik faktörler ve yerçekiminin etkisiyle göz kapaklarındaki yorgun ve uykulu görünümü ortadan kaldırma sebebiyle yapılan bir ameliyattır. Sarkan deri ve kas dokusu, torba şeklindeki yağ dokusu alınarak kişinin daha genç ve canlı bakışlara sahip olması sağlanır. Kaş kaldırma ameliyatıyla birlikte yapılarak daha kalıcı ve belirgin bir sonuç elde edilir.
  • Yüz germe ameliyatı: Kulak önünden saç içine doğru uzanan bir kesi sayesinde fazla deri alınarak sarkan ve kırışmış boyun ve yüz derisi gerilir. Birden fazla estetik operasyonla birlikte yapılarak daha etkili bir yüz gençleştirme elde edilebilir.
  • Kulak estetiği: Özellikle doğumsal kulak deformasyonlarının başında kepçe kulak gelir. Erişkin dönemde de yapılmasına karşın ideal zaman, çocuk okula başlamadan hemen önce yapılmasıdır. Ameliyat kesisi kulak arkasında olacağından herhangi bir iz görülmeyecektir.

MEDİKAL ESTETİK ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Dolgu tedavisi, yüzde oluşan kırışıklıkları ameliyatsız şekilde geçici olarak düzeltmek adına uygulanır. Özellikle kolajen ve cildin ihtiyacı olan diğer maddeler, cilde enjekte edilerek yaşlanma ve sarkma etkileriyle oluşan çökmeler doldurulur. Böylelikle kırışıklıklar ve cildi yaşlı gösteren çökmeler kapatılır. Mezoterapi yöntemiyle cilde aminoasitler ve vitaminler enjekte edilir. Kırışıklık, saç dökülmesi ve cilt çatlaklarına karşı iyileştirici ve canlandırıcı etkisi vardır. Cilt soyma estetiği ile zararlı ışınlardan kaynaklanan cilt lekeleri, renk eşitsizlikleri ve sivilce/akne izleri düzeltilebilir. Dış etkenlerle oluşan kalıcı yara izleri de bu yöntemle tedavi edilebilir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR